Joe Biden amerikai elnök vasárnap este kijelentette: reméli, hogy az amerikaiak megértik, miért döntött úgy, hogy „apaként és elnökként” kegyelmet ad fiának, Hunter Bidennek.
„Ma aláírtam a fiam, Hunter kegyelmét. Hivatalba lépésem napjától kezdve azt mondtam, hogy nem fogok beleszólni az igazságügyi minisztérium döntéseibe, és tartottam a szavam, még akkor is, amikor végignéztem, hogy a fiamat szelektíven és igazságtalanul üldözik” – jelentette ki Biden.
„Egyértelmű, hogy Hunterrel másként bántak”
– állította az elnök.
„Nincs olyan értelmes ember, aki megnézi Hunter ügyeinek tényeit, aki más következtetésre juthat, mint hogy Huntert csak azért pécézték ki, mert a fiam – és ez helytelen” – mondta Biden. „Azzal, hogy megpróbálták megtörni Huntert, engem is megpróbáltak megtörni – és nincs okunk azt hinni, hogy ez itt meg fog állni. Elég volt.”
Az elnök elmondta, hogy egész pályafutása során „egy egyszerű elvet” követett, amely szerint „csak az igazat kell mondani az amerikai népnek”.
„Ők tisztességesnek fogják találni. Itt az igazság: hiszek az igazságszolgáltatásban, de ahogyan ezzel birkóztam, azt is hiszem, hogy a nyers politika megfertőzte ezt az eljárást, és ez vezetett az igazságszolgáltatás megrontásához is – miután a hétvégén meghoztam ezt a döntést, nem volt értelme tovább halogatni” – mondta.
„Remélem, az amerikaiak megértik, hogy egy apa és egy elnök miért jutott erre a döntésre.”
Hunter Bident többféle bűncselekménnyel is vádolták az elmúlt évek során, amelyek közül néhány különösen nagy közérdeklődést váltott ki.
Az amerikai adóhatóság (IRS) szerint bizonyos években elmulasztotta jelenteni és megfizetni a jövedelme után járó adót, különösen külföldi üzleti ügyleteiből. Hunter Biden nemzetközi bizniszei, kiváltképp Ukrajnában és Kínában, korrupciós, valamint összeférhetetlenségi vádakat is eredményeztek:
az ügyészek vizsgálták, hogy apja, Joe Biden, alelnökként gyakorolt-e bármilyen befolyást ezekre az ügyletekre.
Emellett illegális fegyverbirtoklással is vádolták Huntert, mivel egy fegyvervásárlási űrlapon hamis nyilatkozatot tett: letagadta, hogy kábítószer-használó, miközben korábban elismerte kokainfüggőségét. Továbbá kábítószerfüggősége és ezzel összefüggő viselkedése jelentős közfigyelmet keltett, különösen a laptopjáról kiszivárgott tartalmak miatt, amelyek személyes és erkölcsi kérdéseket vetettek fel az elnök tanácsadójaként és közeli bizalmasaként is működő Hunter közéleti szereplésével kapcsolatban.
A kegyelem a Fehér Ház közleménye szerint minden olyan, az ország ellen elkövetett bűncselekményre vonatkozik, amelyet Hunter Biden
„a 2014. január 1. és 2024. december 1. közötti időszakban követett el vagy követhetett el, illetve amelyben részt vett”.
Ezek közé tartozik, de „nem korlátozódik minden olyan bűncselekményre, amelyet David C. Weiss különleges ügyész a Delaware kerületi bíróságon az 1:23-cr-00061-MN számú ügyiratban és a 2:23-CR-00599-MCS-1 számú ügyiratban az Egyesült Államok központi kaliforniai kerületi bíróságán az Egyesült Államok kerületi bíróságán vád alá helyezett vagy üldözött (beleértve azokat, amelyek elítéléssel végződtek).”
Kevesebb mint egy hónappal ezelőtt egy riporter a november 8-i sajtótájékoztatón Karine Jean-Pierre-t, a Fehér Ház sajtótitkárát kérdezte az esetleges kegyelemről. „A fiát, Huntert el fogják ítélni a jövő hónapban” – mondta a riporter. „Van-e az elnöknek szándékában kegyelmet adni neki?”
„Ezt a kérdést már többször feltették nekünk” – válaszolta akkor Jean-Pierre.
„A válaszunk változatlan, vagyis nem.”
David Greenfield, a Met Council vezérigazgatója azt írta, hogy a kegyelem „érthető”.
„De most már demokrataként biztosan nincs erkölcsi fölényünk Trump bármelyik kegyelmi kérvényével szemben, amelyet a demokraták kifogásoltak”
– tette hozzá.
„Joe Biden mindig is egy hazug volt, aki politikai hatalmát családi haszonszerzésre használta fel. Így természetesen megkegyelmez Hunternek” – reagált a hírre Ben Shapiro, az ismert zsidó konzervatív podcaster és író. „Mindig is kegyelmet akart adni Hunternek. Hunter volt a zsákmányszerző.”