A nemzetközi sóhivatal a „háborús ködöt” okolja a halott gázai civilek számának elszámolásáért.
„Felháborító, hogy mindössze hét hónappal később az ENSZ megkérdőjelezi a Hamász által közölt áldozati számokat” – mondta a JNS-nek a HonestReporting igazgatótanácsának egyik tagja.
Március közepén az ENSZ Gyermekalapja a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium adataira hivatkozva azt állította, hogy 13 450 gyermek halt meg Gázában. Catherine Russell, az UNICEF igazgatója egy március 17-i televíziós interjúban azt mondta, hogy ezek a számok „megdöbbentőek” és „valóban sokkolóak”.
„A világon szinte egyetlen más konfliktusban sem láttunk ilyen arányú halálozást a gyermekek körében” – állította akkor Russell.
A statisztikát gyakran idézték a nemzetközi sajtóban, azzal vádolva Izraelt, hogy háborús bűnöket követett el, többek között szándékosan csecsemőket és gyermekeket vett célba.
Azóta még a Hamász is elismerte, hogy ezek a számok legalább 40%-kal el vannak túlozva. Az Egyesült Nemzetek Szervezete a múlt héten felülvizsgálta a számokat, anélkül, hogy magyarázatot adott volna.
„Amikor Izraelről van szó, egyértelmű, hogy az ENSZ célja nem a pontosság, hanem az, hogy azonnal felhasználjon bármilyen jelentést, legyen az bármilyen megalapozatlan vagy akár nyilvánvalóan hamis, hogy Izraelt rosszindulatúnak állítsa be” – mondta Hillel Neuer, az UN Watch ügyvezető igazgatója a JNS-nek.
„A helyes dolog, amit az ENSZ-nek most tennie kellene, az lenne, ha beismerné, hogy a gázai áldozatok számbavétele teljes kudarc a részükről”
– tette hozzá Neuer.
Múlt szerdán az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) frissített áldozati számokat tett közzé.
Április 30-ig mintegy 7797 gázai gyermek halt meg a háborúban – ami nagyjából 42%-os csökkenés a március közepi adatokhoz képest.
A nőkre vonatkozó számadatokat is csaknem felére – több mint 9500-ról kevesebb mint 5000-re – módosította.
Egy kevéssé észrevehető változtatással az OCHA új számaiban különbséget tett a „jelentett” és az „azonosított” halálos áldozatok között, és a 7 797 gyermeket az „azonosított” kategóriába sorolta.
Az OCHA számításai szerint a 10 158 bejelentett, de nem azonosított áldozatból 5 653-nak (56%) gyermeknek kellene lennie ahhoz, hogy a március közepén közzétett számadatokat elérje. Ez jóval több lenne, mint amennyit az ENSZ múlt héten közzétett adatai mutatnak, amelyek szerint a gázai azonosított halálesetek 32%-a gyermek.
A JNS egy pénteki sajtótájékoztatón megkérdezte Farhan Haqot, António Guterres ENSZ-főtitkár helyettes szóvivőjét, hogy miért nem áll össze a matek.
„A háború ködében nehéz számokkal előállni” – mondta Haq a JNS-nek. „Különböző helyszíni forrásokból kapunk számokat, majd megpróbáljuk azokat összevetni. Ahogy ezeket összevetjük, frissítjük a számokat, és ezt a továbbiakban is folytatjuk, ahogy ez előrehalad.”
Salo Aizenberg, a HonestReporting igazgatósági tagja a JNS-nek elmondta, hogy „Teljesen igaz, hogy a háború ködében nehéz felmérni az áldozatok számát, de ez a háború kezdetétől fogva így volt”.
„Felháborító, hogy mindössze hét hónappal később kérdőjelezi meg az ENSZ a Hamász által közölt áldozati számokat”
– mondta.