A 85 éves Yocheved Lifshitzt vasárnap este engedte szabadon a Hamász. Az újságíróknak elmondta, hogy az emberrablói megverték, de az orvosok ellátták és etették, amíg Gázában tartózkodott.
A Hamász vasárnap közölte, hogy egészségügyi okokból elengedte Lifshitzt és egy második nőt, a 79 éves Nurit Coopert. Lifshitz-et és 83 éves férjét, Odedot otthonukból rabolták el. Oded még mindig fogságban van. A most szabadult egykori túsz egy békeaktivista, aki férjével együtt évekig dolgozott azon, hogy izraeli kórházakban lássanak el beteg gázai palesztinokat.
„Emberi jogi aktivisták, békeaktivisták voltak egész életükben” – mondta Daniel, Lifshitz unokája a Reutersnek, nem sokkal azelőtt, hogy megerősítették nagyanyja szabadon bocsátását.
„Több mint egy évtizeden át… beteg palesztinokat vittek a Gázai övezetből – nem Ciszjordániából, hanem a Gázai övezetből – minden héten az izraeli kórházakba, hogy kezelést kapjanak betegségükre, rákra, bármire.”
Az idős izraeli túsz, akit a Hamász vasárnap szabadon engedett, azt mondta, hogy terroristák megverték, amikor október 7-én Gázába vitték, de aztán jól bántak vele kéthetes fogsága alatt a palesztin enklávéban.
„Nem hittem volna, hogy ilyen helyzetbe kerülünk. Megvadultak”
– mondta újságíróknak. „Felrobbantották a kerítést, amit két és fél milliárd dollárért építettünk. Megtámadták a házainkat. Időseket és fiatalokat egyaránt megöltek és elraboltak különbségtétel nélkül.”
Lifshitz „rémálomként” jellemezte a helyzetet, amit átélt. Miután elfogták, azt mondta, motorkerékpárra ültették megkötözve.
„Miközben mentünk, a motoros ütött egy fapálcával”
– emlékezett vissza Lifshitz. „Nem törték el a bordáimat, de nagyon fájt ezen a területen, ami megnehezítette a légzést. Ellopták az órámat és az ékszereimet.”
Az idős nő elmondta, hogy két-három órán át gyalogoltatták a Gáza alatti alagutakban.
„Átmentünk az alagutakon, amíg el nem értünk egy nagy csarnokot. 25-en voltunk, és aszerint választottak szét minket, hogy melyik kibucból származunk. Öten voltunk a Nir Oz kibucból.”
Lifshitz szerint a Hamász minden fogolyhoz egy őrt rendelt ki. Az őrök beszéltek foglyaikkal, és velük ettek. Azt mondták, nem akarnak beszélni a történtekről. Emellett minden nap jött egy orvos, aki megvizsgálta a túszokat, és szükség szerint ellátta őket gyógyszerekkel.
Nem világos, hogy a többi kibucból származó emberek ugyanolyan kezelésben részesültek-e, mint a Lifshitz cellájában élők.
„Nagyon aggódtak a higiéniával kapcsolatban, és aggódtak valami miatt. Voltak vécéink, amelyeket minden nap kitakarítottak” – folytatta az idős nő, aki szerint az IDF nem volt felkészülve az október 7-i eseményekre.
„Három héttel ezelőtt tömegek érkeztek a kerítéshez. Az IDF nem vette komolyan” – mondta. „Magunkra maradtunk. Az IDF és a Sin Bét tudásának hiánya súlyosan érintett bennünket.”
Ezzel szemben azt mondta, hogy a Hamász felkészültnek tűnt az általa végrehajtott mészárlás során.
„Sokáig készültek erre”
– jegyezte meg.