Argentína lehet mégsem csatlakozik a BRICS-hez

Az argentin elnökválasztás két legfőbb ellenzéki jelöltje, az ultraliberális Javier Milei és a jobboldali Patricia Bullrich is tiltakozott az ellen, hogy Argentína 2024-től csatlakozik a legnagyobb feltörekvő országokat tömörítő BRICS országcsoporthoz.

„Nem fogom ösztönözni, hogy szerződéseket kössünk a kommunistákkal, mert nem tartják tiszteletben a szabadkereskedelem, a szabadság és a demokrácia alapjait”

– mondta Milei.

Bullrich leszögezte: ha ő nyeri el a legtöbb voksot az elnökválasztáson, Argentína nem csatlakozik a BRICS-hez.

Az országcsoportnak jelenleg öt tagja van: Kína, Oroszország, India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság, de az e heti johannesburgi csúcstalálkozón döntöttek arról, hogy Szaúd-Arábiát, Iránt, Argentínát Egyiptomot, Etiópiát és az Egyesült Arab Emírségeket is felveszik a szervezetbe.

Javier Milei önnön minősítése szerint „rendszerellenes” jelöltként indult, és a szavazatok harminc százalékát szerezte meg az előválasztáson. Az Együtt a változásért koalíció jelöltje, Patricia Bullrich 28 százalékot kapott az augusztus 13-i voksoláson.

A voksok 27 százalékával a harmadik helyen végző gazdasági miniszter, Sergio Massa reagálásában több felelősséget követelt ellenfeleitől. Rámutatott:

Brazília és Kína az argentin termékek két legnagyobb felvásárlója, Kínával pedig fontos pénzügyi megállapodások mennének füstbe, ha Argentína nem csatlakozna a BRICS-hez.

Az argentin szabályok szerint az elnökválasztáson minden olyan jelölt elindulhat, aki az előválasztáson megszerzi az érvényes szavazatok legalább 1,5 százalékát.

Hat új taggal bővül a BRICS

2024. január 1-jétől tizenegy tagja lesz a gazdasági társulásnak, a jelenlegi öt helyett.