Ghassan Kanafani jelentős palesztin író, de a PFLP terrorszervezet szóvivője is volt. A Rosa Luxemburg Alapítvány számára ez utóbbi tény teljesen érdektelen – írja a Tett és Védelem Alapítvány.
Ismert palesztin íróról emlékezett meg a minap a Linke radikális baloldali párthoz kötődő Rosa Luxemburg Alapítvány halálának 51. évfordulóján – ám anélkül, hogy egy szót is vesztegett volna arra, hogyan értékelik azt, hogy Ghassan Kanafani a PFLP palesztin terrorszervezet szóvivője is volt éveken át.
A Kanafaniról szóló megemlékezések az alapítvány ramallahi regionális irodájának Facebook- és Instagram-bejegyzéseiben olvashatók. Az elsőben ez áll: „Kanafani erőteljes szépirodalmi művei maradandó hatást gyakoroltak az egész arab világra. Ő volt a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) szóvivője is. Ma az ő maradandó örökségére emlékezünk”.
A második posztban ez áll: „Ma emlékezünk rendkívüli munkásságára, és arra, miért fontos személyiség Palesztinában ennyi év után is.” Ghassan Kanafani szerintük „figyelemre méltó módon járult hozzá az arab világ baloldali diskurzusához”, és a PFLP hetilapjának vezetőjeként „baloldali marxista szemléletű politikai elemzést nyújtott”. A PFLP ideológiája a marxizmus-leninizmusból és az arab nacionalizmusból táplálkozik.
A palesztin író–aktivista részt vett a PFLP 1967-es megalapításában, és haláláig annak szóvivője volt. Halálát a Moszad izraeli titkosszolgálat támadása okozta 1972-ben Bejrútban.
Kanafani PFLP-tagsága idején a szervezet számos robbantásos merényletet és gépeltérítést hajtott végre.
Nem sokkal halála előtt a japán Vörös Hadsereg tagjai a PFLP nevében 26 embert gyilkoltak meg és több tucatot megsebesítettek egy mészárlás során az izraeli Lod repülőtéren. Kanafani nem sokkal a támadás előtt látható volt egy fényképen a terroristákkal. Ő maga nem vett részt merényletekben, de a szervezet magas rangú vezetője volt, szóvivőként pedig az ő feladata volt megvédeni ezeket a terrorcselekményeket, mint az „ellenállás” legitim formáját.
Ami igazán megdöbbentő:
minderről egy szó sincs a Rosa Luxemburg Alapítvány bejegyzéseiben.
Az alapítványt közpénzekből finanszírozzák, elsősorban a szövetségi fejlesztési minisztérium, az oktatási minisztérium és a belügyminisztérium keretéből.
A 2022-es évben 77,8 millió euró állami támogatást kapott.
A Welt megkeresésére az alapítvány nem látta szükségét a magyarázkodásnak: szerintük „a közösségi médiában közzétett bejegyzések természetéből fakad”, hogy ilyen megemlékezéskor „az egyes szempontokra összpontosítanak, és így az összetett összefüggések megrövidülnek, bár az iroda említette Kanafani PFLP-szóvivői szerepét is.”
Felix Klein, a berlini kormány antiszemitizmus–megbízottja „felettébb problémásnak” nevezte az alapítvány eljárását, az IIBSA antiszemitizmus–kutató intézet igazgatója, Kim Robin Stoller pedig „meglepőnek” nevezte, hogy az alapítvány „kritikátlanul tiszteleg a PFLP egyik vezetője előtt. A PFLP tagjai ma is gyilkolnak zsidó civileket. A PFLP támogatói Németországban is fegyveres harcra és Izrael elpusztítására szólítanak fel.”
A Linke az egyetlen német parlamenti párt, amely ellenzi a PFLP tervezett betiltását Németországban.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.