A tálibok vasárnap azzal fenyegetőztek, hogy meghódíthatják Iránt, miközben az Afganisztán és Irán közötti vízügyi viták miatt egyre nő a feszültség – írja a Jpost.
A tálibok által közzétett videóban az Afganisztánt irányító terrorszervezet egyik magas rangú parancsnoka arra figyelmeztetett, hogy a tálibok „nagyobb szenvedéllyel” fognak harcolni az Iszlám Köztársaság Forradalmi Gárdája ellen, mint az amerikai erők ellen. Hozzátette, hogy a tálibok „hamarosan meghódítják Iránt, ha a tálib vezetők zöld utat adnak.
A tálib parancsnok videója mellett egy másik, a terrorszervezet által közzétett, Ebrahim Raisi iráni elnököt gúnyoló videó is felkerült a közösségi médiára. A videón egy tálib tag egyetlen sárga kannát tölt meg vízzel, és szarkasztikusan azt mondja Raisinak: „Raisi úr, vegye el ezt a vizes hordót, és ne támadjon, meg vagyunk rémülve”.
Az iráni média nem magyarázta meg, hogy mi volt az összecsapások oka, csak egy jelentésben állította, hogy a kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatosak. Irán azt is állítja, hogy a tálibok először az IRGC tisztjeire lőttek a határon. A tálibok azonban ennek ellenkezőjét állítják.
Ahogy a Neokohn korábban beszámolt róla az összecsapások egy vízügyi vita miatt történtek, ami megmagyarázná a tálibok videóját.
Korábban májusban Raisi figyelmeztette a tálibokat, hogy ne sértsék Irán jogait a Helmand folyóhoz, amelyen a két ország osztozik.
„Figyelmeztetem Afganisztán uralkodóit, hogy haladéktalanul adják meg az embereknek a vízhez való jogukat” – mondta. „Vegyék komolyan a szavaimat most, vagy ne panaszkodjanak később”.
A folyó körüli feszültségek az elmúlt két évben folyamatosan nőttek, amióta a tálibok az amerikai erők kivonulása után átvették az irányítást Afganisztán felett.
A két ország között 1973-ban írtak alá egy szerződést, amely magában foglalta, hogy Afganisztánnak bizonyos mennyiségű vizet kell átadnia Iránnak az Afganisztánból eredő folyóból.
A beszámolók szerint azonban Afganisztán megsértette a szerződést, a The National című lap pedig arról számolt be, hogy Irán a neki járó vízmennyiségnek csak négy százalékát kapja meg. A vízhiány különösen nagy jelentőséggel bír Irán számára, mivel hosszú szárazsággal küzd – ezzel a problémával Afganisztán is szembesül.