David Pressman Gyöngyösi Márton és Heisler András társaságában ünnepelte meg a pészah első estéjét.
„Csodálatos Széder-estet tartottunk, amelyen különböző nézőpontokat és tudományágakat képviselő, más-más háttérből érkező magyarokkal közösen gondolkodhattunk el a szabadság jelentésén. Boldog Pészahot!” – írta David Pressman az amerikai nagykövetség Twitter oldalán. A vacsorán többek között jelen voltak a Mazsihisz képviselői, köztük Heisler András elnök, és a Jobbik elnöke, Gyöngyösi Márton is.
Az, hogy a Mazsihisz képviselői és Gyöngyösi Márton egy asztalnál ülve ünnepeltek azért is meglepő, mert pár éve még pont a jobbikos politikus antiszemita kijelentései miatt Tömegtüntetés a nácizmus ellen néven tartott tüntetést az MSZP-vel és a Hit Gyülekezetével közösen a szervezet – írja az eset kapcsán a Mandiner.
Gyöngyösi a Parlamentben 2012-ben elhangzott felszólalásával keltett óriási felháborodást:
„itt lenne az ideje annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak”.
Mindezek ellenére a budapesti amerikai nagykövet, David Pressmann mégis meghívta a jobbikos politikust a pészah első estéjén tartott ünnepi vacsorájára, Heisler András, a Mazsihisz elnöke pedig készakarva ült egy asztalhoz Gyöngyösivel. Pressman Facebookon osztott meg képeket az eseményről:
A Jobbik elnöke maga így számolt be Facebook-oldalán az eseményről:
„A napokban meghívást kaptam David Pressman amerikai nagykövettől egy nagykövet úr hite szerint megtartott, szűk körű Széder-vacsorára, amit örömmel fogadtam el.
Nincs annál meghatóbb és meghittebb élmény egy konzervatív európai számára, mint amikor a zsidó-keresztény kultúrkör valamely vallási közösségének tagjai együtt élik meg élő kapcsolatukat Istennel, vallják meg hitüket Istenük és közösségük előtt.
Örülök, hogy részt vehettem a vacsorán, a közös ünnepen és a szabadságról ott kialakult és folytatott eszmecserén.
Örülök, hogy a Jobbik-Konzervatívok elnökeként meghatározott és következetesen képviselt jobbközép politikai irányvonalat egyre többen ismerik el és látják, hogy az általunk kijelölt út elvezet egy normális, európai, polgári Magyarországhoz.”
Ahogyan az várható volt, a reakciók nem maradtak el az ügyben.
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy David Pressman legitimálja az antiszemita kijelentéseket azzal, hogy Gyöngyösi Mártont, a Jobbik – Konzervatívok elnökét meghívta az amerikai nagykövetségen tartott széderestre.
„A rendszerváltoztatás óta eltelt több mint harminc év legnagyobb felháborodást kiváltó antiszemita megnyilatkozása Gyöngyösi Mártonhoz kapcsolódik” – jelentette ki Deutsch Tamás.
„Ennél virtiglibb antiszemita kijelentést, mint amit Gyöngyösi Márton tett – zsidó származású emberek listázása, nemzetbiztonsági kockázat elemzése – csak a 20. század legsötétebb korszakaiból találhatunk.
Provokáció minden jóakaratú magyar emberrel, valamint a magyarországi zsidó közösséggel szemben egy ilyen embernek a meghívása a legnagyobb zsidó ünnep alkalmából tartott amerikai nagyköveti vacsorára”
– mondta a kormánypárti politikus.
Shea Bradley-Farrell, a washingtoni Counterpoint Institute politikai elemzőintézet igazgatója, az Alapjogokért Központ vendégkutatója David Pressmannek címzett Twitter bejegyzésében azt írta:
„Nagykövet Úr! Teljesen össze vagyok zavarodva. Gyöngyösi Márton közismert antiszemita és holokauszttagadó”.
Majd idézte a Jobbik-Konzervatívok EP-képviselőjét, aki korábban azt nyilatkozta, hogy „Hazánk a cionizmusnak lett alárendelve..miközben mi, az őslakosok csak a statisztaszerepet játsszuk.”
Bradley-Farrell gondolatait azzal zárta, hogy
„a Fidesz ellenzi a rasszizmust. Te miért nem teszed?”
Róna Tamás, a Magyarhoni Zsidó Imaegylet, a Zsima elnöke a Mandinernek úgy nyilatkozott, az, hogy a Mazsihisz elnöke és Gyöngyösi együtt vettek részt egy ilyen eseményen, „alapjaiban zaklatja fel a magyarországi valós, hívő zsidó közösséget”.
A neológ főrabbi egyenesen úgy fogalmazott:
Olyan sebek szakadnak fel ezzel, amiknek nem lenne szabad, s mély fájdalom járja át azokat, akik átélték a holokauszt tragédiáját,
a családtagokat, minden magyar zsidót és olyan jó érzésű honfitársainkat, akik elítélik az antiszemitizmust. Éppen a széder estén, Pészah, azaz a rabságból a szabadságba való eljutás ünnepén történik ez, pedig Egyiptomból kifele, nem pedig vissza kellene menni. Nem túlzás, ha azt mondom: zsidó vezetőként egy asztalhoz ülni egy olyan politikussal, aki a világégés legrosszabb napjait idézte meg és azóta még bocsánatot se kért a zsidó néptől, az bűn, mindennek az alja.”