Kilenc százalékkal csökkent a halálos áldozatokkal járó terrortámadások száma 2022-ben világszerte, a biztonsági helyzet továbbra is a Száhel-övezetben a legrosszabb – derül ki a Globális Terrorizmus Index (GTI) nevű jelentésből, amelyet a Gazdasági és Békekutató Intézet (IEP) kutatása alapján tettek közzé kedden.
A jelentés készítői a szélsőséges tálibok afganisztáni hatalomra kerülésének tulajdonítják a változást.
A beszámoló szerint tavaly 3955 terrortámadást követtek el, 28 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben. Világszerte 6701 ember vált terrortámadás áldozatává, 38 százalékkal kevesebb, mint a negatív rekord idején, 2015-ben.
A jelentésben figyelmeztettek: annak ellenére, hogy a tálibok 2021-es hatalomra kerülése óta 58 százalékkal csökkent a terrortámadások halálos áldozatainak száma Afganisztánban, az ország még mindig, immár negyedik éve a világ terrorizmus által leginkább sújtott államának számít.
Az afganisztáni helyzet javulása ellenére
a biztonsági helyzet globálisan tovább romlott, elsősorban a Száhel-övezetben, amelyet a GTI már tavaly is a terrorizmus egyik központjának nevezett.
A térségben a jelentés szerint kilenc százalékkal nőtt a halálos áldozatok száma, így ez az övezet adja a terrorizmus globális halottainak 43 százalékát.
A helyzet különösen aggasztó Burkina Fasóban és Maliban – tették hozzá az összeállítók.
Serge Stroobants, az IEP európai, közel-keleti és észak-afrikai irodájának vezetője újságíróknak leszögezte: a térséget természeti nehézségek és politikai bizonytalanság egyszerre sújtja, és ez a helyzet ideális környezetet biztosít a terrorista szervezeteknek.
A Száhel-övezetben az elmúlt 15 évben 2000 százalékkal nőtt a terrortámadások aránya, és csak 2021 óta már hat puccsot, illetve puccskísérletet követtek el a zóna országaiban.
Ezzel szemben a közel-keleti és az észak-afrikai régióban 32 százalékkal csökkent a terrortámadások halálos áldozatainak aránya: 791 halottról tudni, ez 2013 óta a legalacsonyabb szám.
A jelentősben felhívták a figyelmet arra, hogy
csökkent az öngyilkos merényletek száma is.
Tavaly világszerte az Iszlám Állam terrorszervezet követte el a legtöbb támadást, 410-et, és a szervezet nevéhez fűződik a legtöbb halálos áldozat is, 1045. Az immár nyolcadik éve „listavezető” Iszlám Államot a szomáliai al-Shabaab nevű szélsőséges csoport követi 315 támadással és 784 halálos áldozattal.
A világ nyugati felén 2017 óta csökkenőben vannak a terrortámadások: 2022-ben 40 ilyen jellegű támadást hajtottak végre, amelyek azonban 19 halálos áldozattal jártak, míg 2021-ben a terrortámadásokban csak kilencen haltak meg.
A jelentés szerint a világ ezen részén a vallási okokból elkövetett támadások 2016 óta 95 százalékkal csökkentek, továbbra is leginkább ideológiailag motiváltak.