Katonai tisztviselők egy csoportja csendben lobbizik a Pentagonban, hogy hagyja jóvá F-16-os vadászgépek Ukrajnába küldését, hogy segítsenek az országnak megvédeni magát az orosz rakéta- és dróntámadásoktól – állítja a Politico belső forrásokra hivatkozva.
Ukrajna a tavalyi orosz invázió óta amerikai gyártmányú F-16-osokat tart a fegyverkezési kívánságlistáján. Washington és Kijev azonban a tüzérséget, a páncélosokat és a földi légvédelmi rendszereket tekintette sürgősebb szükségletnek, mivel Ukrajna igyekszik megvédeni a polgári infrastruktúrát és visszaszerezni az orosz erők által elfoglalt területeket.
Mivel Ukrajna tavasszal új offenzívát készül indítani a terület visszafoglalására, a védelmi minisztériumon belül egyre nagyobb lendületet vesz a vadászrepülőgépekért folytatott kampány, egy védelmi minisztériumi tisztviselő és két másik, a tárgyalásokban részt vevő személy szerint.
Részben a harckocsik és a Patriot légvédelmi rendszerek gyors jóváhagyása miatt – amelyeket nemrég még tilos volt Ukrajnába exportálni – Kijevben újból megnőtt az optimizmus, hogy az amerikai repülőgépek lehetnek a következők.
„Nem hiszem, hogy elleneznénk” – mondta az F-16-osokról egy magas rangú védelmi minisztériumi tisztviselő. Az illető hangsúlyozta, hogy még nincs végleges döntés.
Ukrajna azonban még nem jelentette ki, hogy a vadászgépek a legfőbb prioritása – hangsúlyozta a tisztviselő, megjegyezve, hogy a Pentagon arra összpontosít, hogy Kijevnek elküldje azokat a képességeket, amelyekre a közvetlen harchoz szüksége van.
A vadászgépek azonban hamarosan az első helyre kerülhetnek. Kijev az elmúlt napokban megújította a modern vadászgépekre vonatkozó kérését, és az ország védelmi miniszterének egyik vezető tanácsadója azt nyilatkozta a médiának, hogy a tisztviselők az Egyesült Államoktól és az európai országoktól fognak repülőgépeket kérni.
Egy magas rangú ukrán tisztviselő szombaton azt mondta, hogy Ukrajna és nyugati szövetségesei „gyorsított” tárgyalásokat folytatnak mind a nagy hatótávolságú rakéták, mind a katonai repülőgépek esetleges küldéséről.
Az ukrán kormány egyik tanácsadója azt mondta, hogy a téma már szóba került Washingtonnal, de egyelőre „semmi túl komoly” nem került terítékre. Egy másik, a Washington és Kijev közötti megbeszéléseket ismerő személy szerint „hetekbe” telhet, amíg az Egyesült Államok döntést hoz a saját repülőgépeinek szállításáról, és jóváhagyja a más országokból származó F-16-osok újrakivitelét.
„Ha megkapjuk őket, a harctéri előnyök egyszerűen óriásiak lesznek. … Nem csak F-16-osokról van szó: negyedik generációs repülőgépeket akarunk”
– mondta a Reutersnek Jurij Sak, aki Olekszij Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója.
„Nincs mit bejelentenünk az F-16-osokkal kapcsolatban” – mondta a Védelmi Minisztérium szóvivője. „Mint mindig, továbbra is szorosan konzultálunk az ukránokkal és nemzetközi szövetségeseinkkel és partnereinkkel Ukrajna biztonsági segítségnyújtási igényeiről, hogy lehetővé tegyük számukra az országuk védelmét”.
Ukrajna modern vadászgépeket – az amerikai légierő F-16-os vagy F-15-öseit, vagy európai megfelelőiket, a német Tornadót vagy a svéd Gripeneket – szeretne a szovjet korabeli repülőgépekből álló flottája leváltására. A modernebb gépekből tucatnyi válik elérhetővé a következő egy év során, amikor olyan országok, mint Finnország, Németország és Hollandia, amerikai F-35-ös vadászgépekre váltanak.
Az ukrán repülőgépek kora ellenére Kijev integrált légvédelme megakadályozta, hogy Oroszország uralja az ukrán légteret a február 24-i invázió óta.
Most azonban a tisztviselők attól tartanak, hogy Ukrajna kifogyott az égbolt védelmére szolgáló rakétákból. Amint arzenálja kimerül, Oroszország fejlett vadászgépei be tudnak majd repülni, és Kijev „nem lesz képes versenyezni” – mondta a tárgyalásokban részt vevő tisztviselő.
A modern vadászgépek jelenthetik az egyik megoldást erre a problémára, állítja a Pentagonban és máshol dolgozó katonai tisztviselők egy csoportja. Az F-16-osok levegő rakétákat hordoznak, amelyek képesek lelőni a beérkező rakétákat és drónokat. És ellentétben a Patriotokkal és a Nyugat által jelenleg küldött nemzeti fejlett felszíni-levegő elleni rakétarendszerekkel, a vadászgépek gyorsan mozoghatnak egy területen, hogy különböző célpontokat védjenek.