Irán arra tanítgatja Oroszországot, hogyan játssza ki az olajszankciókat

A Nyugat képtelen volt megakadályozni, hogy Teherán a szankciók ellenére eladta az olaját. Egyes elemzők szerint könnyen lehet, Putyin is hasonlóan sikeres lesz.

Irán arra készül, hogy átadja a Kremlnek a Nyugat elleni leghatékonyabb fegyverének tervrajzát: a földalatti pénzügyi hálózatot, amely abban segíti, hogy kikerülje a szankciókat.

Az Iszlám Köztársaság évek óta meghiúsítja az elszigetelésére és gazdaságának kiéheztetésére irányuló amerikai erőfeszítéseket azzal, hogy fedőcégek és külföldi bankok – köztük európai és amerikai székhelyű nagy pénzintézetek – párhuzamos univerzumát építi ki, amelyet az iráni vállalatok a nemzetközi ellenőrzések kijátszására és külföldi üzletkötésre használnak.

Mivel Oroszországnak az ukrajnai háború miatt egyre nagyobb nemzetközi elszigeteltséggel kell szembenéznie, Irán, amely már most is fegyverekkel látja el Moszkvát.

A Politiconak nyilatkozó nyugati diplomaták szerint Irán felajánlotta, hogy megosztja a szankciók kijátszásának művészetében szerzett szakértelmét.

Az orosz és iráni magas rangú tisztviselők, köztük az iráni központi bank vezetője, Ali Szalehabadi és Ali Fekri gazdasági miniszterhelyettes közelmúltbeli találkozóinak sorozata az együttműködés alapjainak lerakásáról szólt – állítják a diplomaták.

Ha Moszkvának sikerül lemásolnia az iráni rendszert, akkor remélheti, hogy tompítani tudja az ellene hozott szankciók hatását, különösen a gazdaságának gerincét alkotó olaj- és gázágazatban.

Egy ilyen rendszer sokkal nagyobb rugalmasságot – és időt – biztosítana Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy folytassa az Ukrajna elleni háborúját az olajbevételek áramlásának fenntartásával.

A szankciók kijátszásának technikáira figyelmeztető diplomaták azt is megjegyezték, hogy a nyugati bankok, mint például a német Commerzbank és a Deutsche Bank, valamint az amerikai Citigroup szerepet játszottak abban, hogy Irán továbbra is földalatti tranzakciókkal kaszálhasson exportbevételeket. Fennáll a veszélye annak, hogy ugyanezeket a nyugati bankokat – akarva vagy akaratlanul – Oroszország is beszippanthatja ugyanilyen típusú kereskedelembe.

Orosz nagykövet: Izrael ne aggódjon Oroszország és Irán közeledése miatt

Az Izraelbe delegált orosz nagykövet szerint azonban a fegyverszállítási együttműködés folytatódni fog.

A nyár folyamán Teherán és Moszkva tárgyalásokat folytatott arról, hogy Iránt hátsó ajtóként használják az orosz olaj számára, amint Teherán és a világhatalmak visszatérnek az atomalkuhoz, amelynek értelmében az Iszlám Köztársaság szankciókönnyítésért cserébe visszafogná atomprogramját. De az iráni rezsimnek a tüntetőkkel szembeni brutális fellépése az elmúlt hetekben, valamint a megállapodás megújításával kapcsolatos növekvő washingtoni szkepticizmus közepette az áttörés valószínűsége elhalványult.

Az Oroszország és Irán közötti kapcsolatok, amelyek együttműködtek Szíriában, hogy támogassák Bassár el-Aszad rezsimjét az ottani polgárháborúban, más frontokon azonban intenzívebbé váltak. Irán lett például az Oroszország által Ukrajnában használt „kamikaze” drónok egyik fő beszállítója.

Eközben Teherán segítséget kért a Kremltől nukleáris programjának előmozdításához – jelentette a CNN a múlt héten amerikai hírszerzésre hivatkozva.

Iránnak évtizedes tapasztalata van abban, hogy megtalálja a módját az amerikai szankciók elkerülésének, de 2018 óta különösen nagy lépéseket tett, miután Donald Trump amerikai elnök kilépett az atomalkuból és újra korlátozásokat vezetett be.

Miközben az amerikai szankciók megviselik Irán gazdasági teljesítményét, Teherán árnyék pénzügyi hálózata biztosította, hogy a gazdaság, ha nem is minden területen, de megfelelően teljesít ahhoz, hogy az elitet hatalmon tartsa.

Borítókép: EPA

Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Oroszország zsákmányolt nyugati fegyverekkel fizet Iránnak

Modern nyugati fegyvereket adtak át.