Egy amerikai tábornok tárgyalást sürget Ukrajnában, Biden tanácsadói ellenállnak

Törés mutatkozik az amerikai katonai vezetés és a Biden-adminisztráció között a háborúval kapcsolatban – számolt be a New York Times.

Az Egyesült Államok kormányának legfelsőbb szintjein nézeteltérés alakult ki arról, hogy nyomást gyakoroljanak-e Ukrajnára, hogy diplomáciai úton próbáljon véget vetni az Oroszországgal vívott háborúnak: Amerika legfőbb tábornoka a tárgyalásokat szorgalmazza, míg Biden elnök tanácsadói szerint túl korai lenne – tudta meg a vezető amerikai lap.

Mark A. Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített parancsnokságának elnöke belső megbeszéléseken azt hangoztatta, hogy az ukránok körülbelül annyit értek el a harctéren, amennyit a tél beállta előtt ésszerűen elvárhatnak, ezért szerinte meg kell próbálniuk az elért eredményeiket az alkupozícióban megszilárdítani.

Más magas rangú tisztviselők azonban ellenálltak az ötletnek, és azt állították, hogy egyik fél sem hajlandó tárgyalni, és hogy a harcok bármilyen szüneteltetése csak lehetőséget adna Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az átcsoportosításra. Bár Biden tanácsadói úgy vélik, hogy a háborút végül valószínűleg tárgyalások útján fogják rendezni, a tisztviselők szerint arra a következtetésre jutottak, hogy a pillanat még nem érett meg, és az Egyesült Államoknak nem szabad úgy tekinteni, mintha nyomást gyakorolna az ukránokra, hogy tartsák vissza magukat, amíg lendületben vannak.

Csütörtökön a CNBC-nek adott interjúban Mark Milley részletesebben is kifejtette álláspontját. „Láttuk, hogy az ukrán hadsereg holtpontig harcol az orosz hadsereggel” – mondta.

„Hogy mit hoz a jövő, azt nem tudjuk teljes bizonyossággal, de úgy gondoljuk, hogy van itt némi lehetőség néhány diplomáciai megoldásra”.

„Az Egyesült Államok nem gyakorol nyomást Ukrajnára” – mondta csütörtökön újságíróknak Jake Sullivan, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. „Nem ragaszkodunk dolgokhoz Ukrajnával szemben. Amit teszünk, az az, hogy partnerként konzultálunk, és nem csupán nyilvános nyilatkozatokkal vagy erkölcsi támogatással, hanem az általam említett katonai segítségnyújtás kézzelfogható, fizikai támogatásával mutatjuk ki támogatásunkat”.

Sullivan múlt heti kijevi útja egyesek számára azt a benyomást keltette, hogy a Biden-kormányzat arra ösztönzi Zelenszkijt, hogy legalább tárgyalási hajlandóságot mutasson, de amerikai tisztviselők ezt tagadták.

Borítókép: EPA/STEPHANIE LECOCQ

A félidős választások legnagyobb győztese: Ron DeSantis

A választások megerősítették, hogy a floridai kormányzónak komoly esélyei vannak a 2024-es republikánus elnöki jelölésre. Hajdú Tímea írása.