A török elnök szombaton azzal vádolta Görögországot, hogy felfegyverzi az Égei-tengeren lévő, demilitarizált státuszú szigeteket.
Törökország és Görögország történelmi riválisok, ugyanakkor NATO-szövetségesek is, de a légtérsértésektől és az égei-tengeri szigetek státuszától kezdve a tengeri határokig és a Földközi-tenger szénhidrogénkészletekig, valamint az etnikailag megosztott Ciprusig számos kérdésben vitában állnak egymással.
Ankara azzal vádolja Athént, hogy felfegyverzi a demilitarizált égei-tengeri szigeteket – amit Athén visszautasított.
„A szigetek megszállása nem köt minket. Ha eljön az idő, megtesszük, amit kell”
– mondta Erdogan az északi Samsun tartományban felszólalva.
Görögország erre reagálva közölte, hogy nem fogja követni Törökországot a fenyegetésekben.
„Tájékoztatni fogjuk szövetségeseinket és partnereinket a provokatív kijelentések tartalmáról… hogy világossá tegyük, ki jelent veszélyt szövetségünk kohéziójára egy veszélyes időszakban”
– közölte a görög külügyminisztérium.
Ankara nemrég azt állította, hogy a Görögország által használt Sz-300-as légvédelmi rendszerek egy rutinrepülés során török repülőgépeket vettek célba.
Törökország augusztus 30-án ünnepelte a győzelem napját, amely nemzeti ünnep annak emlékére, hogy a török erők 1922-ben kiűzték a görög erőket. Szombaton Erdogan arra is felszólította Görögországot, hogy „ne felejtse el Izmirt”, utalva az ottani török győzelemre.
Ankara szerint az égei-tengeri szigeteket az 1923-as és 1947-es szerződések értelmében Görögországnak adták, azzal a feltétellel, hogy nem fegyverezi fel őket. Mevlut Cavusoglu külügyminiszter többször is kijelentette, hogy Törökország megkérdőjelezi a szigetek feletti görög szuverenitást, amennyiben Athén így tenne.
A görög miniszterelnök válaszul „abszurdnak” nevezte Törökország álláspontját, amely megkérdőjelezi Görögország szuverenitását a szigetek felett.