WSJ: Így lett az élelmiszer Putyin stratégiai fegyvere

Azzal, hogy Oroszország képes ellenőrizni Ukrajna gabonaexportját, Moszkva új módot talált arra, hogy befolyást gyakoroljon a világra – írja a Wall Street Journal. 

Napokkal azelőtt, hogy Oroszország megszállta szomszédját, Moszkva egy sor tengeri riasztást tett közzé, amelyek gyakorlatilag lezárták a Fekete-tenger egy részét Ukrajna partjainak közelében, amely a gabona és az étolaj egyik legnagyobb exportőre.

Az ezt követő orosz lépések – az ország kikötőinek blokkolása vagy hadihajókkal történő elfoglalása, a gabona-infrastruktúra lerombolása, sőt a gazdák földjeinek elfoglalása és az ukrán búza elszipolyozása külföldi eladásra – a Kreml katonai háborújával párhuzamosan zajló geopolitikai harc részei nyugati és ukrán tisztviselők szerint – írja a WSJ.

Nyugati tisztviselők szerint a Kreml céljai között szerepel, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatos aggodalmakat a szankciók enyhítésére és a tűzszüneti tárgyalásokra való ösztönzésre használja fel, hogy befolyást és kereskedelmi kapcsolatokat építsen ki a nem nyugati országokkal, és hogy tönkretegye Ukrajna gazdaságának egyik fő pillérét.

„Ez egy klasszikus helyzet, amikor az élelmiszert fegyverként használják”

– mondta Cary Fowler, a globális élelmezésbiztonságért felelős amerikai különmegbízott. „Ha azt mondják: „Csak akkor szállítunk nektek élelmiszert, ha a kormányunk politikájához igazodtok” – mit is mondhatnánk?”.

Dmitrij Medvegyev, a korábbi orosz elnök és miniszterelnök idén azt mondta, hogy az élelmiszer Oroszország csendes és „fenyegető” fegyvere, amely megvédheti az országot a nyugati szankcióktól.

Putyin nemrégiben azt mondta, hogy a rendszeres gabonavásárlók megkapják a készleteiket, és Ukrajna szabadon exportálhat élelmiszereket.

„Senki sem akadályozza meg őket abban, hogy megtisztítsák a bányákat és engedjék, hogy a gabonát szállító hajók elinduljanak azokból a kikötőkből”

– mondta az orosz vezető csütörtökön indonéz kollégájával, Joko Widodóval folytatott megbeszélésén. „Mi garantáljuk a biztonságukat”.

Philip Pilkington: Egy kibővült BRICS halálos fenyegetés a Nyugatra nézve

Putyin a múlt héten jelentette be, hogy a BRICS-országok új tartalékvaluta bevezetésére készülnek, amely közvetlen kihívója lenne a jelenleg domináns dollárnak.

Amerikai és nyugati tisztviselők szerint azonban Oroszország hatékonyan blokád alá vette Ukrajna kikötőit, saját aknáit úsztatta a Fekete-tengeren, és szigorú ellenőrzést gyakorolt mindkét ország gabonaexportjára.

Az amerikai diplomaták attól tartanak, hogy a geopolitikai stratégia működik, mivel az afrikai és közel-keleti blokkok vezetői az elmúlt hetekben az Oroszországgal való szoros kapcsolatokat hangsúlyozták, ami változást jelent az első inváziót közvetlenül követő napokhoz képest.

A fekete-tengeri gabona hagyományos felvevőpiacai Észak-Afrika és a Közel-Kelet. Az ukrán búzatermés elsősorban Indonéziába, Egyiptomba, Pakisztánba, Bangladesbe és Marokkóba ment az amerikai mezőgazdasági minisztérium legfrissebb adatai szerint.

Ezen országok egyike sem volt azon 93 ország között, amelyek megszavazták Oroszország kizárását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából az ukrán háborúhoz való hozzáállás szimbolikusnak tekintett áprilisi szavazáson.

A WSJ szerint az egyik kérdés az, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár képes lesz-e közvetíteni egy olyan megállapodást, amelynek révén Ukrajna gabonája piacra kerülhet. Az ENSZ áprilisban támogatta azt a tervet, hogy Törökország koordinálja azoknak a tengeri aknáknak az eltávolítását, amelyeket a kijevi erők az orosz támadások elleni védekezés céljából a kikötők közelében helyeztek ki.

Az EU, Lengyelország és az Egyesült Államok szárazföldi útvonalakat keres az ukrán gabonaexport számára, de elemzők szerint ez a lehetőség csak havi 1,5-2 millió tonna gabonát tudna mozgatni, ami jóval kevesebb, mint az Ukrajna által korábban exportált havi 6-7 millió tonna.

Amikor a Nyugat magára maradt

Amikor a „világ közvéleményéről” beszélünk, akkor általában kevesebb, mint három tucat államról esik szó.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.