Volodimir Zelenszkij elnök szerint Moszkva masszív légi és tüzérségi támadásainak célja az egész Donbasz elpusztítása, és felszólította Ukrajna szövetségeseit, hogy gyorsítsák fel a nehézfegyverek szállítását, hogy Oroszországgal felvehessék a versenyt a harctéren.
Az ukrajnai Luhanszk régióban található Szijjerodonyeck és Liszicsanszk ikervárosokért folytatott harc „egyfajta csúcspontjához érkezik” – mondta Olekszij Aresztovics, Zelenszkij tanácsadója. Oroszország mind Luhanszk, mind Donyeck elfoglalására törekszik, amelyek a Donbasz régiót – az ország ipari központját – alkotják.
Diplomáciai fronton az európai vezetők csütörtökön egy brüsszeli csúcstalálkozón hivatalosan is elindítják Ukrajnát az uniós tagság felé vezető hosszú úton. Bár a lépés főként szimbolikus, mégis segíthet felemelni a morált a négy hónapja tartó véres konfliktus után, amely ezreket ölt meg, milliókat telepített ki, és városokat pusztított el.
„Fel kell szabadítanunk a földünket, és el kell érnünk a győzelmet, de sokkal gyorsabban”
– mondta Zelenszkij egy csütörtökön kora reggel közzétett videóbeszédében, megismételve a nagyobb és gyorsabb fegyverek iránti ukrán követeléseket.
„Tömeges légi és tüzérségi csapások voltak Donbászban. A megszállók célja itt változatlan, lépésről lépésre el akarják pusztítani az egész Donbászt”
– mondta.
„Ezért hangsúlyozzuk újra és újra az Ukrajnának történő fegyverszállítások felgyorsítását. Amire gyorsan szükség van, az a harctéri egyenlőség, hogy megállítsuk ezt az ördögi hadsereget, és kiszorítsuk Ukrajna határain túlra”
– idézi Zelenszkijt a Reuters.
A Donbaszban zajló ádáz kíméletlen háború a legkritikusabb ponton Szijjerodonyeckben és Liszicsanszkban van.
Civilek százai rekedtek egy vegyi üzemben Szijjerodonyeckben, azzal kapcsolatban pedig ellentmondásos információkat hallani, hogy ki irányítja a lebombázott várost.
Moszkva szerint az ukrán erők a közelmúlt legsúlyosabb harcainak színhelyén, Szijjerodonyeckben körülzárták és csapdába estek. A múlt héten felszólította őket, hogy adják meg magukat vagy készüljenek a halálra.
Luhanszk regionális kormányzója, Szerhij Gaidai azonban szerdán az ukrán televíziónak azt mondta, hogy „a harcok folytatódnak”, és hogy „az orosz erők nem tartanak teljes ellenőrzést”.
Liszicsanszkban a TASZSZ orosz hírügynökség az oroszok által támogatott szakadárokat idézve azt mondta, hogy a városban lévő ukránok most körülzárták és elvágták őket az ellátástól, miután elfoglalták a várost Szeverszkkel összekötő utat.
Arestovics szerint a két városban állomásozó orosz erők különböző kiképzettségű sorkatonák voltak, miután Ukrajna súlyos veszteségeket okozott az orosz erőknek. A Reuters nem tudta ellenőrizni az orosz veszteségekre vonatkozó megjegyzéseit.
„Olyan ez, mintha két bokszoló birkózna egymással egy mérkőzés 18. menetében, és alig tudnának előre haladni. Ez a hadművelet április 14-én kezdődött, és közel 80 napja tart”
– mondta egy online videóüzenetében Arestovics.
Oroszország régóta ellenzi a volt szovjet állam, Ukrajna és az olyan nyugati szövetségek, mint az Európai Unió és a NATO közötti szorosabb kapcsolatokat.
Zelenszkij elmondta, hogy szerdán 11 uniós vezetővel beszélt Ukrajna jelöltségéről, és csütörtökön további hívásokat intéz. Korábban úgy vélte, hogy mind a 27 uniós ország támogatni fogja Ukrajna tagjelölti státuszát.
„Megérdemeljük”
– mondta Zelenszkij videókapcsolaton keresztül az amszterdami tömegeknek.
Diplomaták szerint Ukrajnának legalább egy évtizedbe telik, mire teljesíti az EU-hoz való csatlakozás feltételeit.
Az EU vezetői szerint azonban a blokknak olyan gesztust kell tennie, amellyel elismeri Ukrajna áldozatvállalását.
Az ukrajnai háború óriási hatással volt a világgazdaságra és az európai biztonságra: felhajtotta a gáz, az olaj és az élelmiszerek árát, arra késztette az EU-t, hogy csökkentse az orosz energiától való nagyfokú függőségét, Finnországot és Svédországot pedig arra, hogy NATO-tagságra törekedjen.
„Az EU átmenetileg vissza fog térni a szénnel való energiatermelésre, hogy megbirkózzon az Oroszországból érkező gáz mennyiségének csökkenésével anélkül, hogy a hosszabb távú klímacélokat kisiklatná”
– mondta egy uniós tisztviselő szerdán, mivel a szűkös gázpiac és az emelkedő árak az alternatív tüzelőanyagokért folytatott versenyt indították el.