A norvég kormány azt követeli, hogy az izraeli termékeken tüntessék fel, hogy Izraelben hol állították elő őket, hogy elkerüljék a vásárlók „félrevezetését”.
Norvégia bejelentette, hogy címkézni fogja az Izraelhez tartozó Júdea és Szamária területéről származó élelmiszertermékeket.
A norvég kormány közleményében azt írta:
„Az Európai Bíróság 2019.11.12-i ítélete szerint az élelmiszer-tájékoztatási rendeletet úgy kell értelmezni, hogy
az Izrael által megszállt területekről származó élelmiszereket külön kell jelölni, hogy a fogyasztókat ne tévessze meg a termékek eredetére vonatkozó jelölés hiánya”.
„Az Izrael által megszállt területekről származó élelmiszereken fel kell tüntetni azt a területet, ahonnan a termék származik, illetve azt, hogy az izraeli településről származik, ha ez a helyzet.
Különösen a bor, az olívaolaj, a gyümölcs, a zöldség és a burgonya származik az érintett területekről”.
A közlemény hozzátette: „Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival és a hágai Nemzetközi Bíróság értékeléseivel összhangban Norvégia álláspontja az, hogy az „Izrael” és az „izraeli terület” magában foglalja azt a területet, amely 1967. június 4. előtt izraeli ellenőrzés alatt állt. Az izraeli megszállt területek közé tartozik a Golán-fennsík, a Gázai övezet és Ciszjordánia, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is.
Norvégia úgy véli, hogy a megszállt területeken lévő izraeli telepek ellentétesek a nemzetközi joggal.
Izrael Államnak ez a területi lehatárolása az alapja az Izraellel kötött EFTA szabadkereskedelmi megállapodás földrajzi hatályának megértésének is”.
Az izraeli külügyminisztérium elítélte a döntést.
„A Külügyminisztérium elítéli a norvég kormány azon döntését, hogy a Júdea és Szamaria izraeli településekről származó termékeket címkével látja el”.
„Ez a döntés nem járul hozzá az izraeli-palesztin kapcsolatok előmozdításához, és hátrányosan befolyásolja az Izrael és Norvégia közötti kétoldalú kapcsolatokat, valamint Norvégia jelentőségét az Izrael és a palesztinok közötti kapcsolatok előmozdításában”.