A francia elnökjelölt külpolitikai beszédében elítélte az izraeli terrorhullámot – írja a The Jerusalem Post.
„Nagyon érzékenyen reagálok a terror minden megnyilvánulására, és gyorsan kifejeztem szolidaritásomat az izraeli néppel, a terrortámadások hullámának áldozataival”
– mondta szerdán Marine Le Pen francia elnökjelölt.
A Párizs központjában tartott 90 perces sajtótájékoztatón, amelyen a diplomáciával és a külkapcsolatokkal kapcsolatos politikáját fejtette ki, Le Pen számos nemzetközi kérdéssel foglalkozott, beszédének nagy részét a Közel-Keletnek szentelve.
„Szerencsések vagyunk Franciaországban, hogy nem kell [naponta] ilyen helyzettel szembenéznünk”
– mondta.
„Megismétlem, hogy támogatom az iszlamista terrorral szembenéző izraelieket, és ismét elmondom, hogy a terror a vörös vonal”.
Az izraeli-palesztin konfliktusról szólva Le Pen elmondta, hogy a francia külügyminisztérium hagyományos álláspontját vallja, azaz támogatja a kétállami megoldást, amely szerint egy életképes palesztin állam létezne Izrael mellett, az 1967-es vonalakon belül, és mindkét állam fővárosa Jeruzsálem lenne.
„Természetesen az 1967-es vonal nincs kőbe vésve, ha a felek úgy döntenek, hogy más megállapodásról tárgyalnak”
– mondta.
Le Pen azt is mondta, hogy megoldást kell találni a palesztin menekültek kérdésében.
Le Pen üdvözölte az Izrael és az Öböl-menti országok közötti közeledést, és kijelentette, hogy Párizs mindent megtesz az izraeli-palesztin konfliktus megoldása érdekében, megjegyezve, hogy Franciaország különleges státusszal rendelkezik a térségben, mivel közel áll mind az arab országokhoz, mind Izraelhez. Azt is mondta, hogy Franciaország jelenléte és szerepvállalása fokozottabb lehetne, de nem ajánlotta fel, hogy bármilyen módon közvetítsen.
Ezek a megjegyzések egybecsengenek a The Jerusalem Postnak adott, körülbelül egy hónappal ezelőtti interjújában tett kijelentéseivel, amelyben kifejezte, hogy támogatja a kétállami megoldást, de hangsúlyozta, hogy szerinte a megoldás csak a felek közötti közvetlen tárgyalások útján érhető el.
A francia elnökjelölt részletesen beszélt Libanonról is, amelyről azt mondta, hogy személyesen számára különleges prioritást élvez, és megjegyezte, hogy az ország közel áll a szívéhez.
„Az a vágyunk, hogy segítsünk Libanon stabilizálásában, nem csökkenti az Izraelhez fűződő kapcsolataink iránti elkötelezettségünket”
– mondta.
A stabil és független Libanon regionális érdek, mondta Le Pen, és ennek eléréséhez regionális konzultációkra lenne szükség a libanoniakkal, az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Iránnal, Szaúd-Arábiával, Izraellel és a Vatikánnal.
Egy Szíriával kapcsolatos kérdésre válaszolva Le Pen megerősítette, hogy ellenezte Franciaország döntését a szíriai rezsimmel való kapcsolat megszakításáról, és ezt az álláspontját továbbra is vallja.
„Éppen a válság kritikus, összetett pillanataiban, és különösen akkor, amikor az ország az iszlamista terrorral szembesült, szükség lett volna a párbeszéd és a kommunikáció csatornáira”
– jegyezte meg, kijelentve, hogy elnökké választása esetén azon fog dolgozni, hogy helyreállítsa a kétoldalú kapcsolatokat Damaszkusszal.
Le Pen sajtótájékoztatóját félbeszakította, amikor egy tüntető egy szív alakúra vágott képet tartott a magasba, amelyen Le Pen Vlagyimir Putyin orosz elnökkel együtt látható 2017-es találkozójuk során. A tüntető eltávolítása után egy másik aktivista ezután kiabálni kezdett, és őt is gyorsan kikísérték az épületből. Néhány tucat Le Pen-ellenes tüntető – az SOS Racisme rasszizmusellenes csoport vezetésével – a sajtótájékoztatónak helyet adó terem előtti járdán demonstrált.
A jelenlegi felmérések szerint Le Pen 48%-on, Macron pedig 52%-on áll az április 24-i második fordulóban. Macron tábora attól tart, hogy a szélsőbaloldali szavazók inkább Le Penre szavaznak majd.
A CRIF, a francia zsidóság ernyőszervezete április 12-én közleményt adott ki, amelyben mindenkit arra szólított fel, hogy Macronra szavazzon.