Egy sáfránynövényből származó ókori görög gyógyszer akár 50%-kal is csökkenthetné a koronavírusos betegek halálozási arányát – derül ki a hónap elején a European Journal of Internal Medicine című szaklapban közzétett tanulmányból, amelyet a Jeruzsálemi Héber Egyetem és a Hadassza Orvosi Iskola izraeli kutatója készített – írja a The Jerusalem Post.
A kolhicin nevű gyógyszer több ezeréves múltra tekint vissza az ókori Egyiptomban, ahol különleges gyógyító tulajdonságairól volt ismert. Azon kevés gyógyszerek egyike, amelyek a modern időkig fennmaradtak. Legújabban a köszvény okozta gyulladás kezelésére és megelőzésére használják.
Ami Schattner professzor az elmúlt 20 évben ezzel az ősi gyógyszerrel kezelt betegeket kutatta és elemezte. Schattner megállapította, hogy a kolhicin a COVID-19 kezelésében is hatékonynak tűnik.
Eddig négy, mintegy 6000 koronavírusos betegre kiterjedő, ellenőrzött vizsgálatot publikáltak a kolhicin hatásáról, mondta Schattner, és mindegyik „jelentős javulást mutatott, és ami a legfontosabb, a halálozás mintegy 50%-kal csökkent azokhoz képest, akiket nem kezeltek kolhicinnel”.
A gyógyszer olcsó, napi fél milligrammnyi kis adag szükséges belőle, és már bizonyítottan biztonságos a használata, így a kolhicin „fontos felfedezés, amely jelentősen hozzájárulhat sok beteg megbetegedésének és elhalálozásának megelőzéséhez, ha mindez a további vizsgálatokban is megerősítést nyer”.
Az egyetlen mellékhatás egyes betegeknél a hasmenéses rohamok lehetnek; a betegek mintegy 10%-a emiatt hagyja abba a gyógyszer alkalmazását.
A gyógyszert világszerte tesztelték a COVID-19 világjárvány kezelésében, többek között Kanadában, Görögországban, Dél-Afrikában, Spanyolországban és Brazíliában.
„Az eredmények lenyűgözőek voltak” – mondta.
A kolhicint először egy i. e. 1550-ből származó ókori egyiptomi papiruszon említik, még azelőtt, hogy a zsidó nép elhagyta volna Egyiptomot, a bibliai történet szerint. Később az ókori Görögországban, a bizánci korban, majd több mint 1000 évvel ezelőtt az arab orvosok is használták.
Mikor kezdhetik el használni a gyógyszert a COVID-betegek megsegítésére?
Schattner szerint további vizsgálatokra van szükség ezen előzetes eredmények megerősítésére, de szerinte semmi sem indokolja, hogy a gyógyszert ne lehetne már most elkezdeni használni.
„Bár a kolhicin koronavírusos betegeknél kifejtett hatásáról szóló kezdeti adatok nagyon ígéretesek, több betegnek kell részt vennie véletlenszerű, kontrollált vizsgálatokban” – mondta Schattner.
„De ez nem akadályozna meg abban, hogy már most is használjam a gyógyszert a nagy kockázatú betegeknél, hogy remélhetőleg csökkentsem a súlyos betegség kialakulásának esélyét. Azzal, hogy a koronás betegeknél használjuk, nincs vesztenivalónk, és sokat nyerhetünk” – zárta Schattner.