Az Irán és Szaúd-Arábia közötti tárgyalások jó úton haladnak, de a kétoldalú kapcsolatok helyreállításához több időre lesz szükség – mondta az iráni külügyminiszter pénteken Bejrútban – írja a The Algemeiner.
A síita többségű Irán és a szunnita Szaúd-Arábia, amelyek több regionális konfliktusban is szembenállnak egymással, április óta tárgyalásokat folytatnak a kapcsolataik javítása céljából, először azok 2016-os megszakítása óta.
A megbeszélések még Haszan Róháni iráni elnök idején kezdődtek, és azóta folytatódtak, hogy augusztusban hivatalba lépett volna ultrakonzervatív utódja, Ebrahim Raiszi.
„Az iráni-szaúdi párbeszéd jó úton halad”
– mondta Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter a bejrúti iráni nagykövetségen tartott sajtótájékoztatóján, libanoni látogatásának második napján.
„Eredményeket és megállapodásokat értünk el, de még több párbeszédre van szükség”
– tette hozzá.
„A két fél a megfelelő időben be fogja jelenteni ezeket a megállapodásokat. Üdvözöljük a tárgyalások folytatását és az eredményeket, amelyek mindkét fél és a régió javát szolgálják”
– mondta.
Abdollahian hozzátette:
„Nem mi voltunk azok, akik megszakították a diplomáciai kapcsolatokat – ez a szaúdiak döntése volt”.
A két ország 2016-ban szakította meg a kapcsolatokat egymással, miután iráni tüntetők megtámadták a szaúdi diplomáciai képviseletet, azt követően, hogy a királyság kivégeztette Nimr al-Nimr sejket, egy köztiszteletben álló síita imámot.
Szaúd-Arábia és Irán számos regionális kérdésben, köztük a pusztító jemeni polgárháborúban és Libanonban is szemben áll egymással.