Jáir Lapid, izraeli külügyminiszter a mintegy 700 Izrael-barát keresztény vezetőből álló gyűlésen elmondta, hogy az izraeli kormány „büszke zsidó örökségünkre és zsidó identitásunkra, és ugyanilyen büszke demokráciánkra, valamint a szabadság és az iránta való elkötelezettségünkre” — írja a Jewish News Syndicate.
A CUFI (Keresztények Egységben Izraelért) 2021-es csúcstalálkozóján elhangzott videóbeszédében Jáir Lapid izraeli külügyminiszter hétfőn elismerését fejezte ki az Egyesült Államok legnagyobb Izrael-párti szervezetének a folyamatos támogatásért – legutóbb a Hamásszal májusban a Gázai övezetben zajló 11 napos konfliktus alatt és után.
Bár bázisát az amerikai evangéliumi keresztények adják, akik nagyrészt politikailag konzervatívak, a CUFI szervezetként hangsúlyozta, hogy döntéseit azon Izrael-barát ügyek alapján hozza, amelyekben hisz. Míg az evangéliumi keresztények lelkesen támogatták Benjamin Netanjahu, korábbi izraeli miniszterelnököt, a CUFI eddig Izrael új, sokszínű vezetését, köztük Lapidot és Naftali Bennett miniszterelnököt is felkarolta.
Lapid a dallasi személyes csúcstalálkozó mintegy 700 meghívott résztvevőjének elmondta, hogy az új izraeli kormány minden izraelit képviselni kíván vallástól, politikai nézettől és háttértől függetlenül, beleértve azokat is, akik nem a kormánykoalícióra szavaztak.
Lapid így fogalmazott:
a kormány „büszke zsidó örökségünkre és zsidó identitásunkra, és ugyanilyen büszke demokráciánkra, valamint a szabadság és az iránta való elkötelezettségünkre”.
Megköszönte a CUFI-nak, hogy támogatta Izraelt a közelmúltbeli konfliktus során, és hogy a kongresszusban Izrael-barát törvényeket hozott, beleértve az Izraelnek nyújtott katonai támogatást is.
A legfontosabbnak Lapid azt tartotta kifejezni, hogy országa hálás azért, hogy a szervezet nem tesz összehasonlítást Izrael és a terrorszervezet között, amely májusban több mint 4000 rakétát lőtt ki izraeli lakossági központok felé.
Megjegyezte, hogy bár a háborúk pusztítóak, és minden emberélet elvesztése, különösen a gyermekeké tragédia, a világnak kötelessége világossá tenni, hogy a Hamász a felelős ezekért a halálesetekért – terroristák, akik rakétákat lőnek ki, és gyerekek mögé bújnak, akiket emberi pajzsként használnak, nem törődve hagyva saját civiljeikkel.
„Új kormányunk világossá tette politikáját. Annyi erőt fogunk alkalmazni, amennyi szükséges, hogy visszavágjunk a terroristáknak, és mindent megteszünk, hogy minimalizáljuk az ártatlan civilekre gyakorolt negatív hatást”
— mondta Lapid.
Rámutatott az Izrael és az Egyesült Államok közötti számos együttműködési kezdeményezésre, amelyeket a CUFI lobbitevékenységével támogatott, mint például a közös Iron Dome légvédelmi rendszer és az F-35 vadászgép.
Vannak más, kevésbé nyílt együttműködések is, mint például a két nemzet közötti hírszerzési információcsere, amely számtalan életet mentett meg.
„Izraelnek minden fronton kihívásokkal kell szembenéznie – a déli Hamásztól az északi Hezbollahig, az Irán által támogatott szíriai milíciáktól az iráni tudósok nukleáris programját fejlesztő tudósokig. Mindezekkel a kihívásokkal szembe fogunk nézni barátainkkal együtt.”
— mondta Lapid.
„De nem a kihívások fognak meghatározni minket. Izrael alapvetően egy optimista történet. Ez a siker története minden nehézség ellenére, és ez a történet ma is folytatódik”
— tette hozzá.
Lapid Diana Hagee, a CUFI társügyvezető igazgatója és a CUFI alapítójának, John Hagee lelkész feleségének bevezetője után szólalt fel.
Hagee beszámolt a csoport legutóbbi, a konfliktust követő izraeli látogatásáról, amelyet Nikki Haley, volt izraeli ENSZ-nagykövettel együtt tettek, ahol a résztvevők találkoztak az új külügyminiszterrel.
Diana Hagee elmondta, hogy Lapid megkérdezte férjétől, hogy a keresztények miért támogatják annyira Izraelt – mire a lelkész határozott és meglehetősen hosszú választ adott.
Lapidról azt mondta, hogy „intelligensnek, megfontoltnak és karizmatikusnak találtuk, és bízunk benne, hogy nagyszerű államférfiként fogja szolgálni Izraelt”.