Számos nyugati nagyvárosban zajlottak Izrael-ellenes tüntetések, melyek nem voltak mentesek antiszemitizmustól és atrocitásoktól sem.
Egyesült Királyság
Londonban a szervezők szerint 100 ezren gyűltek össze, a 12-es csatorna felvételei szerint a tüntetők izraeli zászlókat téptek le, gyújtottak fel, illetve tapostak meg. A felvonuló tömeg a gázai bombázások leállítását és „Palesztina felszabadítását” követelte. A több tízezer ember a Hyde Park mellett elsétálva az izraeli nagykövetség elé vonult – írja a Hetek.
Golders Greenben, mely London sok zsidó által lakott negyede, palesztin zászlós autókból szólt a hangos üzenet, miszerint
„b.sszák meg a zsidókat, erőszakolják meg a lányaikat”.
Valószínűleg az eset kapcsán Boris Johnson miniszterelnök az antiszemitizmust elítélő üzenetet írt Twitterre:
Németország
Németországban az elmúlt héten több antiszemita incidens is történt, több zsinagóga előtt is izraeli zászlót égettek a gyanú szerint bevándorló hátterű támadók. (Erről korábban lapunk is írt.).
Most Berlinben egy palesztin-párti felvonuláson a Kan izraeli hírtelevízió riporterét érte támadás, konkrétan petárdákat robbantottak fel a lábánál. Az újságíró szerint az nem tetszett a felvonulóknak, hogy héberül tudósított az esetről, a mellette elsétálók Allahu Akbart kiáltoztak, valamint azt, hogy Izrael gyermekeket gyilkol.
Franciaország
Párizsban hatalmas vita lett abból, hogy a rendőrség nem adott engedélyt egy nagyobb szabású palesztin-párti tüntetésre. Ezt végül mégis megtartották, mire a rendőrség könnygázt és vízágyút vetett be a tömeg szétoszlatására. A hatóságok szerint komoly kockázata volt a tömeges antiszemita incidenseknek, ezért tiltották be a felvonulást. A tüntetők útakadályokat helyeztek a rendőrök elé, többen kövekkel is megdobálták őket.
Spanyolország
Madridban mintegy 2500 fiatal vonult fel palesztin zászlókkal. Azt kántálták, hogy ez nem háború, hanem népirtás, ami Gázában folyik. A tüntetők azt követelték, hogy se Spanyolország, se az európai hatóságok ne működjenek együtt Izraellel, mert akár a csendbenmaradásuk is azt jelenti, hogy kollaborálnak – zárja cikkét a Hetek.
Belgium
Brüsszelben 3000 fős tüntetés zajlott. Bár a belga sajtó szerint a brüsszeli tüntetés „incidensek nélkül” történt, Emmanuel Nahshon, Izrael belgiumi követe ezt másképp látja, ő arról posztolt, hogy a tüntetők azt ordítozták: „halál a zsidókra”.
Korábban Sophie Wilmes belga külügyminiszter, aki egyébként maga is zsidó, oldalán állásfoglalást posztolt, amely szerint Belgium „folyamatosan figyelmezteti Izraelt, hogy le kell állítania a telepek építését (…) és a kilakoltatásokat”, illetve mind a Hamász rakétáit, mind Izrael szerinte aránytalan válaszát „elfogadhatatlannak” nevezte.
Jenny Aharon, az EU-izraeli kapcsolatok szakértője egyértelműen Alexander De Croo miniszterelnököt és Wilmest nevezte meg az incidensért való felelősökként: megjelölve a politikusokat posztjában, azt írta, hogy „lehetővé tettétek, hogy antiszemita tüntetések tomboljanak Brüsszel utcáin”.
Hollandia
Palesztinpárti egyének a brabanti Cuijk holokauszt-emlékművét öntötték le festékkel, és ráírták, hogy „szabad Palesztina”.
Ausztria
Bécsben is tüntettek Izrael ellen, a 2500 fős tüntetésen azt ordította egy férfi arabul megafonba, hogy „zsidók, emlékezzetek Khaybarra, Mohamed hadserege visszatér”. A 7. században a muszlimok lemészárolták Khaybar lakosságát – emlékeztet a JTA.
Kanada
Hasonló jelenetek a tengeren túl is lejátszódtak, Torontóban is tüntettek Izrael ellen, a palesztinpártiak botokkal vertek meg egy idős zsidó férfit. Egy Twitterező szerint egy zsidó lányt szexuálisan is bántalmaztak, de ezt egyelőre nem erősítették meg a nagyobb hírportálok.
Magyarország
Eközben Magyarországon is szerettek volna tüntetni a palesztinok, ezt viszont nem engedélyezték nekik.
Ezt a cikket lapunk az ünnep beállta előtt készítette és időzítve jelent meg az oldalon.