A szavazás ugyan titkos volt, de négy nyugati ország biztosan megszavazta az iszlám köztársaság csatlakozását.
A Nők Helyzetét Vizsgáló ENSZ Bizottság elvileg azon munkálkodik, hogy „elősegítse a nemek egyenlőségét” és a „nők felemelkedését” ennek ellenére szerdán a tagjai közé választották Iránt – számol be az UN Watch.
„Iránra bízni a nők védelmét olyan mintha egy gyújtogatót nevezne ki a város a tűzoltók vezetőjének. Abszurd és felháborító. Ez egy fekete nap a női jogok számára, valamint minden emberi jog számára”
– nyilatkozta Hillel Neuer az UN Watch nonprofit szervezet vezetője.
Ugyan a szavazás titkos volt, de legalább négy nyugati demokrácia megszavazta az ország bevételét a bizottságba. A csatlakozást a Gazdasági és Szociális Bizottságban tartották. Az UN Watch felszólította a bizottság 15 nyugati tagját, hogy hozzák nyilvánosságra, hogy hogyan szavaztak.
„Ez szürreális. Egy rezsim, ami másodrangú állampolgárként bánik a nőkkel, bebörtönözi őket, ha nem kendőzik el magukat, megtiltja nekik, hogy énekeljenek, nem engedi őket be a stadionokba, és nem engedi meg nekik, hogy a férjük engedélye nélkül utazzanak, nos ezt a rezsim most be lett választva az ENSZ fő nőjogi szervezetébe”
– írta Twitteren Masih Alinejád iráni aktivista.
Kyle Moore-Gilbert ausztrál akadémikus, akit valódi indoklás nélkül 804 napig tartottak börtönben Iránban szintén megdöbbenését fejezte ki a szavazással kapcsolatban.
„Az ENSZ azt üzente ma, hogy a nők jogai eladóak hátsó szobákban kötött politikai megegyezésekért cserébe, és cserben hagyta az iráni elnyomás több millió női áldozatát, aki a világszervezettől védelmet vártak”
– írta Hillel Neuer.
A Gazdasági és Szociális Bizottság 54 tagjából 43-an megszavazták Irán csatlakozását a női jogokat védő bizottsághoz.
Borítókép: Unsplash