Több száz holokauszt túlélő kapta meg a vakcina első dózisát Ausztriában és Szlovákiában az AP hírügynökség értesülése szerint.
Több mint 400, 80-90 éves lakos kapta meg a vakcinát egy bécsi közösségi házban. Több időst mentővel hoztak a helyszínre, volt, aki gyerekeivel jött.
“Tartozunk nekik ezzel” – mondta Erika Jakubovits, aki a bécsi zsidó közösségben szervezte az oltást. “Ők annak idején óriási traumákat szenvedtek el, és most a járványtól a legveszélyeztettebbek közé tartoznak.”
Jakubovits kezdeményezése az egészségügyi minisztériumtól és a bécsi városvezetéstől is kapott támogatást. Az oltásokat 12 helyi zsidó orvos adta be önkéntesként.
Az akció január 27-én, 76 évvel Auschwitz felszabadítása után, a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon történt, és a vakcinákat nem csupán a Soá túlélői kapták, hanem minden 85 év feletti helyi zsidó jogosult volt rá, hogy beoltassa magát a különleges alkalom kapcsán.
Kb. 8000 bécsi zsidó kapta meg az oltást már decemberben, amikor a zsidó szociális otthonok lakosaival megkezdődött az oltás.
Az elmúlt hónapban a legtöbb idősotthonban élő osztrák már megkapta a vakcinát.
Korábban a héten Moshe Kantor, az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) elnöke sürgette az EU országait, hogy minél előbb oltassák be a holokauszt túlélőket.
A Harmadik Birodalom idejében több mint 6 millió zsidót öltek meg a nácik. Az EJC szerint jelenleg kb. 20 ezer holokauszt túlélő él az EU-ban.
“Egész életükben óriási lélekerőről tettek tanúbizonyságot, de a mostani krízisben sokan magányosan, fájdalmak közt haltak meg, vagy küzdenek az életükért”
– mondta Moshe Kantor, az EJC elnöke.
“Kötelességünk van a túlélők felé, hogy biztosítsuk nekik azt, hogy életük utolsó éveit méltósággal, félelem nélkül, a szeretteik körében tölthessék.”
A bécsihez hasonló akció keretében Pozsonyban is oltottak holokauszt túlélőket a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon.
“Nagyon örülünk, hogy az oltások ezen a szimbolikus napon történnek”
— mondta Tomas Stern, a helyi zsidó közösség vezetője. A szlovák fővárosban 128 túlélő kapta meg az első dózist, Szlovákia többi részén pedig további 330.
Izraelben, — amely számos holokauszt túlélő otthona –, a 70 év felettieknek már a 80 százaléka megkapta legalább az első dózist, 60 százalék pedig mindkettőt.
Mivel Izrael gyorsan halad az oltásokkal, ott nem volt szükség rá, hogy előbbre sorolják a holokauszt túlélőket.
Viszont így is kb 900 túlélő halt meg az országban tavaly, még az oltóanyagok megérkezése előtt. Az ország statisztikai hivatala szerint 5300 holokauszt túlélő kapta el összesen a vírusfertőzést.
Az Auschwitzban meggyilkoltak nagy része európai zsidó volt, de voltak köztük nem zsidó foglyok, köztük lengyelek, romák, melegek és szovjet katonák is.
Kb 192 ezer zsidó élt Ausztriában a második világháború előtt. Amikor a náci Németország annektálta Ausztriát 1938-ban, számos osztrák támogatta a lépést, 100 ezer zsidó pedig elmenekült az országból, az ott maradtak közül pedig több tízezret a haláltáborokban gyilkoltak meg.
A háború után háromnegyed évszázaddal a világon becsült mintegy 240 ezer holokauszt túlélő mind időskorú, akik közül sokan számos krónikus betegségben szenvednek a vészkorszak nélkülözéseinek, attrocitásainak következményeként.
Ráadásul sokan magányosan élnek, mert elvesztették családjuk minden tagját, és pszichológiai traumáktól is szenvednek az üldöztetések következtében.
A bécsi beoltottak közül senki sem akart nyilatkozni a sajtónak, amit Jakubovits a holokauszt túlélőkre jellemző általános szorongásnak tulajdonított.
“Az emberek félnek, hogy felismerhetik őket” mondta.
“Tudjuk, hogy egy olyan időben élünk, amikor az antiszemitizmus egyre erősödik. Szóval az emberek óvatosabban viselkednek.”