Egy nappal a kísérleti koronavírus-vakcina beadása után elhagyhatta a Sheba kórházat Segev Harel, az első izraeli önkéntes. Videóüzenetében azt mondta, hogy nagyszerűen érzi magét, és megköszönte a támogatást – írja a The Times of Israel.
A 26 éves egyetemi hallgató vasárnap kapta meg a kísérleti oltóanyagot Ramat Ganban. 24 órás megfigyelés után Harelt hazaengedték. Angol nyelvű videóüzenetében azt mondta, reméli, sikerül elhozniuk a vakcinát Izraelnek és a világnak.
„Túl vagyok a Sheba kórházban töltött éjszakán, most megyek haza, és nagyszerűen érzem magam”
– mondta az önkéntes.
A Brillife nevű vakcinát az Izraeli Biológiai Kutatóközpontban fejlesztették ki, és már 15 millió adag van gyártás alatt, mivel a gyártó bízik benne, hogy a kísérletek sikeresen fognak lezajlani.
„Az első önkéntest bent tartottuk 24 órás megfigyelésre, hogy tapasztalható-e valamilyen káros hatást, de ilyen nem jelentkezett. Minden rendben zajlott, bár még nagyon az elején járunk, de eddig minden a tervek szerint halad”
– mondta Eytan Ben-Ami, a Sheba kórház orvosa, aki részt vesz a kísérlet irányításában.
Az első önkéntest Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Beni Ganz honvédelmi miniszter együtt látogatták meg a kórházban.
Nem sokkal azután, hogy Segev Harel elhagyta Sebát, a második önkéntes is megkapta a vakcinát. A 34 éves Aner Ottolenghi doktorandusz az éjszakát a jeruzsálemi Hadassah Ein Kerem kórházban töltötte.
Az intézmény nyilatkozata szerint „ma reggel jól érezte magát, és az éjszaka sem jelentkeztek tünetek vagy problémák az oltás miatt, jól aludt”.
A klinikai kísérlet első szakasza várhatóan egy hónapig tart, és mintegy nyolcvan 18–55 éves önkéntes kapja meg az oltást.
A decemberi második szakaszban nagyjából ezer 18–85 éves önkéntest tesztelnek az ország nyolc kórházában.
Ha ez a nagyobb csoport jól reagál a vakcinára, és antitesteket találnak a vérükben, akkor 2021 áprilisában vagy májusában 30 ezer embernek adják be a védőoltást. Amennyiben az jól működik, és nincsenek jelentős mellékhatások, akkor jóváhagyják a teljes lakosság számára.
Múlt hétfőn a védelmi minisztérium bejelentette, hogy Izrael megkezdte a még kísérleti koronavírus elleni vakcina tömeges előállítását, és azt tervezi, hogy mind az izraelieknek, mind a palesztinoknak eljuttatja azt, ha engedélyezik használatát.
Az állami fenntartású Izraeli Biológiai Kutatóintézet igazgatója, Shmuel Shapira elmondta, hogy az első szakaszban 15 millió adagot állítanak elő a vakcinából, amely várhatóan júliusra lesz kész.