Bari Weiss szerint a zsidó történelem morális útmutatót ad azzal kapcsolatban, hogyan kell kiállni az értékek mellett.
A zsidó újságírónő felkavarta az amerikai média állóvizét, mikor július 14-én bejelentette, hogy az állandó zaklatás és az szerkesztőség ideológiai elfogultsága miatt úgy döntött, elhagyja a The New York Timest.
Bari Weiss egy kanadai szervezésű online előadáson vett részt, amiről a The Times of Israel is tudósított. Az eseményen az újságírónő beszélt az Észak-Amerikában is növekedő antiszemitizmusról, és zsidó identitásáról.
Weiss szerint az észak-amerikai zsidóság útelágazáshoz érkezett, és nagyon nagy a tétje annak, hogy merre a halad a világ és a közösség. Azonban a jó hír az újságírónő szerint az, hogy a zsidóság mindig képes továbblépni.
„A zsidó történelem több, mint a múlt történéseiről való megemlékezés, a történelmünk erkölcsi útmutatást ad. Olyan, mint egy világítótorony. Vagy egy iránytű. Ha az őseink megtalálták az útjukat, miközben ütötték őket, akkor mi is képesek leszünk erre”
– jelentette ki Weiss.
Az újságíró szerint a zsidóság kitartása a zsidó értékekben gyökerezik, amelyekre példaként említette a monoteizmust, a szombat megtartását, a szabadságot, a gondolati sokszínűséget és az élet szentségének tiszteletét. Weiss hozzátette, hogy az ideák nem léteznek önmagukban, kell, hogy valaki kövesse őket.
Bari Weiss az előadáson beszámolt arról, hogy rendszeresen támadták őt szélsőjobboldaliak és a baloldaliak egyaránt. Elmondása szerint az ellene irányuló antiszemitizmus arra ösztökélte, hogy visszatérjen és újravizsgálja zsidó gyökereit.
„Sokszor elmondom, hogy nem elég zsidónak lenni ahhoz, hogy valaki anti-antiszemita legyen. Nem ezért tetettünk a földre. Azért vagyunk itt, hogy zsidók legyünk. Minél mélyebben kötődök a judaizmusomhoz és a zsidó történelemhez, ez a meggyőződésem is egyre erősebb lesz. Nagyon tisztán tudom, hogy ki vagyok, mi a célom és miért küzdök”
– jelentette ki az újságíró.
Az előadás során kitért arra, hogy sokan nem értik miért hagyta ott a The New York Timest, hogyan mondhatott le egy ilyen presztízzsel rendelkező pozícióról.
„Számomra ez nagyon egyszerű: olyan emberektől származom, akiknek mindig fontosabbak voltak az értékeik, mint egy menő pozíció vagy cím”
– mondta az újságírónő.
Bari Weiss szerint globálisan a járvány intenzívebbé tette az antiszemitizmust, amelynek szerinte részben az az oka, hogy a személyes kapcsolatok beszűkülése miatt az emberek több időt töltenek online, ahol nagyobb a tere a gyűlölködésnek.
Az újságíró szerint úgy kell ma gondolkodni, ahogy a 20. század eleji cionisták tették.
„Gondoljunk azokra az emberekre, akik mondjuk a század elején Budapesten éltek kényelmes otthonaikban, majd egy nap azt mondták »Vegyünk fel szandált és költözzünk a mocsárba!« Ha ők képesek voltak ilyen radikálisan gondolkozni akkor nekünk is képesnek kell lennünk erre”
– jelentette ki Weiss.