Az Európai Újságíró Szövetség (EFJ) hétfőn kiadott közleményében elismerően szólt a legnagyobb magyar hírportál mellett kiálló múlt pénteki tömegdemonstrációról és felszólította Európa vezetőit, hogy védjék meg a média szabadságát Magyarországon – írja a Magyar Újságírók Országos Szövetségének honlapja.
Mogens Blicher Bjerregård, az EFJ elnöke szerint „többé nem fér kétség ahhoz, hogy Magyarországon nem biztosítják az alapjogokat, hogy a média sokszínűségének lebontásával az állampolgárok egyre kevésbé férnek hozzá a független és ellenőrzött információkhoz.”
„Az EFJ maradéktalanul szolidáris az Index dolgozóival. Büszkék vagyunk arra, ahogy reagáltak. Felszólítjuk az Európai Uniót és a tagállamokat, hogy indítsanak vizsgálatot a magyarországi médiaviszonyok, a tulajdonosi struktúra és a pluralizmus leépítése miatt. Itt az ideje a tetteknek!” – tette hozzá Ricardo Gutiérrez, az EFJ főtitkára.
Közben az Euronews beszámolója szerint komoly vita bontakozott ki a sajtószabadság és a magyar média helyzete miatt az Európai Bizottság hétfői, brüsszeli sajtótájékoztatóján.
Bayer Lili, a Politico munkatársa több kérdést tett fel a magyar média helyzetéről, annak kapcsán, hogy a múlt héten felmondtak az Index főszerkesztőjének, Dull Szabolcsnak, majd a szinte az egész szerkesztőség felmondott.
Dana Spinant bizottsági szóvivő a lap szerint hangsúlyozta, hogy aggódnak a magyar médiahelyzet miatt, és kiemelte, hogy Vera Jourová bizottsági alelnök már többször is hangot adott aggodalmuknak.
Mint arról mi is beszámoltunk, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke úgy vélte: nem szabad engedni, hogy a gazdasági nyomás politikai nyomásgyakorlást eredményezzen. Jourová hozzátette: ki fogják vizsgálni a 400 kormányközeli médiumot tömörítő KESMA, vagyis Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány esetét is.
Az európai újságírók azonban az Euronews beszámolója szerint a sajtótájékoztatón felháborodtak azon, hogy két, a magyar média helyzetével kapcsolatos panasz ügye is folyamatban van. Az egyik tavalyi, és az állami Közép Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) felállítása miatti kormánypárti médiatúlsúlyról szól, a másik még 2016-os.
Arianna Podesta, versenyjogi kérdésekért felelős szóvivő elmondta, hogy folyamatban van az értékelés a 2016-os ügyben (a panasz benyújtói Jávor Benedek volt EP-képviselő, a Mérték Médiaelemző Műhely és a Klub Rádió, kifogásolva, hogy a magyar állami média finanszírozása nem felel meg az állami támogatásokra vonatkozó európai szabályoknak).
Több újságíró is szóvá tette, mi tart egy panasz elbírálásán négy évig. A szóvivő hangsúlyozta, hogy bár folyamatban lévő ügyről nem árulhat el részleteket, az ügy összetettségén, a beadvány hosszán is múlik, meddig tart egy panasz elbírálása.
„Mivel a média sokszínűsége, a sajtószabadság és a média helyzete fontos az összes tagállamban, főleg Magyarországon, a terület prioritás a bizottság számára” – hangsúlyozta a szóvivő,
hozzátéve, hogy a munka folytatódik a panasz ügyében, és megteszik a szükséges erőfeszítéseket, hogy eredményre jussanak.
A Nemzetközi Sajtó Intézet (IPI) tavaly decemberi jelentése szerint az elmúlt kilenc évben a kormány eltorzította a médiapiacot és megosztotta az újságíró-közösséget. Az Intézet úgy látta, a magyar államnak nagyobb a hatalma a sajtó felett, mint bármelyik más EU tagállamban.
Közös levélben fordult az Európai Unió által finanszírozott, firenzei székhelyű Médiapluralizmus és Médiaszabadság Központhoz (CMPF) az MSZP pártelnöke és EP-képviselője a magyar médiahelyzet miatt. Tóth Bertalan és Ujhelyi István a szervezetnek írt levelében azt írta:
„az Index.hu hírportál körül kialakult – és a szerkesztőség egységes felmondását eredményező – gazdasági-, illetve politikai nyomás egyértelműen bizonyítja a magyarországi független sajtó súlyosan veszélyeztetett helyzetét.”
A szocialista politikusok arra kérték az uniós intézményt, hogy „lehetőség szerint készítsenek friss átfogó jelentést a magyar médiapiacról és annak befolyásoltságáról annak érdekében, hogy az uniós döntéshozók világos képet kapjanak a magyarországi nyilvánosság helyzetéről és egyértelmű kormányzati kontrolljáról.”
Bodolai László, a Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke, aki az Index.hu munkáltatói jogainak gyakorlója, múlt szerdán kezdeményezte Dull Szabolcs főszerkesztő munkaviszonyának megszüntetését. Pénteken a portál „szolgálati közleményében” azt írta: távozik az Index szerkesztőségének vezetése és szinte minden munkatárs.
A kormány részéről Szijjártó Péter külügyminiszter múlt csütörtökön határozottan visszautasította, hogy a kormánynak bármi köze lenne a vezető magyar hírportál ellehetetlenítéséhez. „Hogy jön az állam ahhoz, hogy beleszóljon egy magántulajdonban lévő médium tulajdonosának döntésébe?” – jelentette ki.
Címlapkép: Index.