A palesztin vezetők – ahelyett, hogy együttműködnének Izraellel a Covid-19-es járvány elleni küzdelemben – inkább azt választották, hogy erőszakot szítanak a zsidó állam ellen alaptalan összeesküvés-elméletek terjesztésével, erről ír a The Algemeiner.
Amikor az új koronavírus márciusban világszerte terjedni kezdett, a Fatah és a Palesztin Hatóság (PH) azt állította, hogy Izrael biológiai háborút vív „Palesztina” ellen, és akadályozza a vírus leküzdésére irányuló palesztin erőfeszítéseket – írja az amerikai zsidó lap.
Valójában azonban maguk a palesztin vezetők akadályozzák a Covid-19 elleni intézkedéseket, valamint azt, hogy a palesztinok hozzájussanak a létfontosságú ellátáshoz.
Elutasították ugyanis az együttműködést Izraellel, és ez megnehezíti a járvány elleni küzdelmet a palesztinok lakta területeken.
Ezt az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) is megerősítette július 20-i jelentésében.
Mahmúd Abbász palesztin elnök arra válaszul, hogy Izrael kihirdette a Jordán-folyó nyugati partja egy részének annektálására vonatkozó javaslatát, májusban bejelentette, hogy a palesztinok többé már nem tartják magukra nézve kötelezőnek az Izraellel kötött megállapodásokat.
Ennek eredményeképpen a PH csaknem az összes kétoldalú kapcsolatot felrúgta Izraellel, amelynek elsősorban maguk a palesztinok látják kárát.
Mint az OCHA jelentése megállapítja: „a koordináció felfüggesztése már hatással van a humanitárius műveletekre a megszállt (sic) palesztin területeken, köztük a Covid-19 járványra történő felkészülésre és a válaszadásra is”.
Az ENSZ égisze alá tartozó humanitárius szervezetek és más civil szervezetek június eleje óta óriási akadályokba ütköznek, amikor a járvány elleni alapvető felszereléseket szeretnék szétosztani a palesztinoknak, akik egyre nehezebben jutnak hozzá az egészségügyi ellátáshoz is.
Az OCHA szerint a Gázai övezetben még jóváhagyják ugyan az utaztatandó betegek pénzügyi támogatását, ám a Palesztin Hatóság már nem egyeztet Izraellel annak érdekében, hogy engedélyt kapjanak a gázai betegek, illetve kísérőik arra, hogy elhagyják a területet annak érdekében, hogy megfelelő orvosi kezelést kapjanak Izraelben.
A PH ráadásul múlt hónapban azt is bejelentette, hogy többé már nem fogadja el az Izrael által utalt adóbevételeket, amelyek egyébként 2019-ben a hatóság költségvetésének a hatvan százalékát tették ki.
Az OCHA szerint a PH elutasítja azokat a vámokat is, amelyeket Izrael kifejezetten a PH számára gyűjt be. Ezt aztán erősen megszenvedi Ciszjordánia gazdasága, és mindez megakadályozza, hogy a palesztinok határozottan fellépjenek a járvány ellen.
A PH lényegében már semmilyen pénzügyi átutalást, illetve segítséget sem fogad Izraeltől. A PH nem volt hajlandó fogadni az egészségügyi segítséget az Egyesült Arab Emírségektől sem, mert azt eredendően Izraelbe küldték májusban, ráadásul a megkérdezésük nélkül.
A PH által ellenőrzött területeken a Meir Amit Központ adatai szerint súlyos hiány alakult ki orvosi felszerelésből, különösen tesztekből és lélegeztetőgépekből.
A PH az Izraellel korábban kötött egyezmények értelmében egyébként beléphet az úgynevezett C területekre, amelyek teljes mértékben izraeli ellenőrzés alatt vannak, ám miután felmondták ezeket a megállapodásokat, itt sem tudnak humanitárius feladatokat ellátni.
„A C területeken, Jeruzsálemtől északnyugatra lévő palesztin falvak biztonságát eddig Izraellel egyeztették. Ha van egyeztetés, akkor a helyzetet ellenőrzés alatt lehet tartani. Ha nincs, akkor káosz alakul ki”
– mondta Aredzs Asszi, az egyik érintett település, Beit Likja polgármestere a Media Line portálnak.
Ciszjordániában egyébként több mint 11 ezer koronavírusos fertőzöttet tartanak számon, akik közül 69-en meghaltak.