Kína és Irán átfogó gazdasági és katonai szövetség megkötésére készül, amelynek komoly következményei lehetnek a Közel-Kelet számára.
Kína és Irán az elmúlt hónapokban csöndben kidolgozta egy széleskörű gazdasági és katonai együttműködés tervét. A kínai kormányzat kész több milliárd dollárt befektetni az iráni energiaszektorba, ezzel aláásva a Trump adminisztráció azon törekvéseit, hogy katonailag és gazdaságilag is izolálják Iránt – számolt be a New York Times.
A Times által megszerzett 18 oldalas tervezet szerint Kína megnövelné a jelenlétét a gazdaság olyan területein, mint a telekommunikáció és a bankszektor valamint bekapcsolódna kikötők, vasútvonalak és egyéb nagy infrastrukturális beruházások megvalósításába. Mindezért cserébe
Irán olcsó olajjal látná el az országot az elkövetkezendő 25 évben.
A dokumentum nem csak a gazdasági, hanem a katonai együttműködés elmélyítését is tartalmazza. Ez azt is jelentené, hogy a Közel-Keletről kivonuló Egyesült Államok helyére Kína léphet.
A katonai szövetség tartalmazna közös hadgyakorlatokat, közös kutatásokat, hírszerzési együttműködést, és fegyverfejlesztések megosztását is.
A tárgyalások 2016-ban kezdődtek meg, mikor Hszi Csin-ping Iránban járt. A megegyezés tervezetet egyelőre nem véglegesítették. Ha a szerződés jelenlegi formájában elfogadásra kerül, az újabb konfliktusokhoz vezethet Kína és az Egyesült Államok között, és a Közel-Keletet is felbolygathatja.
„Két ősi ázsiai kultúra” szövetségének nevezi a tervezet a megegyezést, és azt írja, hogy a két országnak hasonló „nézetei vannak a világról.”
A megegyezés növelné Kína befolyását az eurázsiai régió felett. Nem csak a gazdasági, hanem a katonai megegyezésnek is komoly következményei lehetnek a régióra nézve.
Iránon belül nem mindenki ért egyet a szövetséggel.
Mahmúd Ahmanidezsád korábbi iráni elnök nem tetszését fejezte ki a megegyezéssel kapcsolatban, amibe szerinte az iráni emberek soha nem mennének bele.
Az elmúlt években már szóba került egy kikötői projekt terve, amivel kapcsolatban Iránban nem volt egyetértés. A terv szerint Kína az Ománi-öböl mentén építene két kikötőt, az egyiket pont a Hormuzi-szoros közelében, amellyel a kínai hadsereg fontos stratégiai pozíciót szerezne a Perzsa-öböl megfigyelésére. Ha a mostani megegyezés elfogadásra kerül várhatóan a kikötők projektje is újraéled.