A török külügyminisztérium bekérette az Egyesült Államok ankarai nagykövetét, miután az amerikai képviselőház népirtásként ismerte el a múlt század elején az Oszmán Birodalomban az örmény kisebbség ellen elkövetett bűnöket, és szankciókat helyezett kilátásba Törökország ellen az északkelet-szíriai hadművelet miatt.
A beszámoló szerint a török külügyi tárca tudatta a nagykövettel, hogy elutasítja az amerikai döntést, amely népirtásként ismeri el az örmények elleni török tetteket. Hangsúlyozták, hogy szerintük a határozat belpolitikailag motivált, valamint történelmileg és jogilag is megalapozatlan.
Ankara határozottan elítélte a szíriai offenzíva miatt tervezett büntetőintézkedéseket is.
A demokrata többségű amerikai képviselőház elsöprő többséggel, 405:11 arányban szavazta meg a határozatot, amely népirtásként ismeri el a törökök által a múlt század elején végrehajtott örményellenes tetteket. A határozat felszólított arra, hogy az Egyesült Államok mostantól népirtásként emlékezzék meg arról, hogy az oszmán török birodalom a 20. század elején, 1915 és 1923 között másfélmillió örményt tervszerűen lemészárolt.
A határozat azt is szorgalmazza, hogy fordítsanak nagyobb gondot a tények megismertetésére. Ez volt az első alkalom, hogy az amerikai kongresszusban egyáltalán előterjesztettek egy olyan javaslatot, amely felvetette az örmény népirtás elismerését. A szavazás utáni első kommentárok történelmi jelentőségűnek minősítették a törvényhozók döntését.
Törökország vitatja, hogy mai területén és az Oszmán Birodalomban az örmény közösség népirtás áldozata lett. A halottak 1,5 millióra becsült számát sem ismeri el, azt állítja, hogy 300-500 ezer örmény az első világháborús harcok áldozatává vált.
Az amerikai képviselőház kedden egy olyan törvénytervezetet is elfogadott, amely elítéli a török katonai beavatkozást Északkelet-Szíriában. A kétpárti egyetértéssel előterjesztett, 403:16 arányban elfogadott javaslat egyben arra kötelezi Donald Trump amerikai elnököt, hogy szankciókat és egyéb korlátozásokat vezessen be Törökország és török tisztségviselők ellen.
Egyebek között szigorítanák a fegyvereladásokat Törökország számára, korlátoznák magas rangú török tisztségviselők amerikai beutazását és hozzáférésüket az esetlegesen az Egyesült Államokban lévő vagyonukhoz.
Az amerikai képviselőház lépései ellen Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a Twitteren, a török külügyminisztérium pedig közleményben is tiltakozását fejezte ki. Határozottan elítélték az amerikai képviselőház döntését. Mevlüt Cavusoglu azt írta, hogy Törökország érvénytelennek és meg nem történtnek tekinti az amerikai határozatot.
A külügyminiszter szerint miután Törökország keresztbe tett az Egyesült Államoknak az Északkelet-Szíriában indított hadműveletével, a képviselőház most ezt bosszulja meg határozatával.
„Elavult intézkedésekhez folyamodnak azok, akiknek tervei meghiúsultak. Csalódniuk kell ha azt hiszik, hogy így tudnak bosszút állni. Kormányunk és népünk számára semmis ez a szégyenletes döntés, amelyet olyanok hoztak, akik visszaélnek a történelemmel politikai célok érdekében”
– fűzte hozzá a török tárcavezető.
https://twitter.com/MevlutCavusoglu/status/1189292019509805062
A török vezetés szerint a határozat „nélkülöz minden történelmi, illetve jogi alapot”, mindössze egy „jelentéktelen politikai lépésről van szó, amelynek egyedüli címzettjei az örmény lobbi és a törökellenes csoportok”.
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök üdvözölte, hogy az amerikai képviselőház határozatban ismerte el a törökök által végrehajtott örmény népirtást.
„A határozat bátor lépés az igazság és a történelmi igazságosság meghatározásának útján, ami a népirtást túlélő örmények számos leszármazottjának megbékélést jelenthet”
– írta szerdára virradóra Twitter-bejegyzésében az örmény kormányfő.