A nemzetközi jog tiltása ellenére Irán nyolc 18 év alatti gyereket végzett ki tavaly és kettőt idén, állítja egy ENSZ szakértő.
Javaid Rehman, független emberi jogi szakértő az ENSZ-közgyűlés emberi jogi bizottságának tartott beszámolót az iráni helyzetről. Rehman információi szerint Irán 2018-ban hét gyereket végzett ki – írja a The Times of Israel.
Rehman információi szerint jelenleg is 90 kiskorú ül halálsoron Iránban. A perzsa állam aláírója a A gyermekek jogairól szóló egyezménynek, amely tiltja, hogy 18 év alattiakat halálbüntetéssel sújtsanak.
Iránban a világon az egyik legmagasabb a kivégzések száma. 2017-ben 507 embert végeztek ki, ehhez képest 2019-ben eddig 173 ember halálos ítéletét hajtották végre. Iránban a leggyakrabban használt kivégzési forma az akasztás.
Rehman nyilatkozata szerint az iráni ember jogi helyzet folyamatosan romlik. Akik felemelik a szavukat a rezsim ellen, azokat letartóztatják, megfélemlítik, vagy börtönbe vetik.
Csak az elmúlt egy évben nyolc prominens emberjogi ügyvédet tartóztattak le a hatóságok.
A szankciók miatt kialakult nehéz gazdasági helyzetben a munkások elégedetlensége is nő. A jobb munkakörülményekért tüntetőket általában nemzetbiztonság fenyegetésének vádjával állítják bíró elé.
Rehman beszámolója szerint Iránban a vallási és etnikai kisebbségbe tartozókat vádolják meg a leggyakrabban a nemzetbiztonság veszélyeztetésével.