A Fehér Ház szóvivője szerint a tűzszünethez még idő kell. Vezető demokrata politikusok ugyanakkor élesen támadták a megállapodást, mondván, kárt okoz az Egyesült Államok hitelességének.
A Demokrata Párt két vezető politikusa, Nancy Pelosi házelnök és Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője újságírók előtt „sarlatán tűzszünetnek” minősítette a csütörtökön bejelentett megállapodást. Szerintük Törökország semmit sem adott, miközben Donald Trump amerikai elnök „mindent megadott” Erdogan török államfőnek.
Pelosi és Schumer úgy vélte, hogy a tűzszüneti egyezség kárt okoz az Egyesült Államok hitelességének, és az Iszlám Állam terrorszervezet elfogott terroristáit Törökország és a szíriai kormányzat kezére adja, ez pedig szerintük veszélyt jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára.
Az Egyesült Államok és szövetségesei „megérdemlik az okos, erős és egészséges vezetést Washingtontól” fogalmazott Pelosi és Schumer.
A két vezető demokrata politikus arra reagált, hogy az Egyesült Államok és Törökország Észak-Szíriára vonatkozó tűzszüneti megállapodást kötött csütörtökön.
„A török fél 120 órára szünetelteti a Béke Forrása fedőnevű hadműveletet, hogy lehetővé tegye az YPG-nek a kivonulást a biztonsági övezetből” –
mondta Pence, hangsúlyozva, hogy az YPG kivonulását követően Törökország teljesen leállítja szíriai katonai beavatkozását. A tűzszünet ellenére újabb harcokról érkeztek hírek a térségből.
A folytatódó harcokról Erdogan pénteken újságíróknak azt állította:
„nincs szó összecsapásokról” Északkelet-Szíriában. „Ne higgyünk az álhíreknek” – fogalmazott az elnök a török védelmi minisztériumtól kapott információkra hivatkozva.
Bár Mike Pence csütörtökön azt mondta, hogy az YPG kivonulását követően Törökország teljesen leállítja szíriai katonai beavatkozását, Erdogan pénteken azt közölte, hogy a megállapodás értelmében a már a térségben tartózkodó török biztonsági erők nem hagyják el a területet.
Donald Trump elnök pénteken – miután telefonon egyeztetett Erdogan török államfővel – a Fehér Házban újságíróknak azt fejtegette, hogy Ankara visszatért a tűzszüneti megállapodáshoz. Hozzáfűzte: az amerikai kormányzat szükség esetén „nagyon erőteljes szankciókat” hoz Törökország ellen. A jelenlegi szíriai helyzetet „nagyon törékenynek minősítette.
A Fehér Ház szóvivője előtte kijelentette: a szíriai tűzszünet életbe léptetéséhez idő kell. Stephanie Grisham hangoztatta: a tűzszünet megkötéséről folytatott tárgyaláson az amerikai delegáció „sikeres volt”. Ugyanakkor a közel-keleti országban ennek ellenére folyó hadműveletekről feltett kérdésekre elhárította a választ.