A szeptember 17-i választások előtti kampányban Benjamin Netanjahu miniszterelnök megígérte, hogy minden júdea-szamáriai telepre kiterjeszti a zsidó szuverenitást — számol be a The Jerusalem Post.
„Soha nem fogunk többé telepeket felszámolni” — ígérte Netanjahu.
„Isten segedelmével a zsidó szuverenitást minden telepre kiterjesztjük, amelyek elválaszthatatlan részét képezik Izrael országának, Izrael államának.”
Ez az első ilyen jellegű kijelentés a kampány kezdete óta. Miközben ugyan politikai riválisaitól, például a Jemina párttól nem ritkák az ilyen típusú ígéretek, Netanjahu korábban ódzkodott hasonlót ígérni.
A mostanihoz talán a leginkább hasonlító kijelentést augusztus 8-án tette Bet El településen történt látogatásakor, amikor azt mondta:
„Feladatunk a zsidó nép megtelepedésének segítése országunkban és szuverenitás létrehozása történelmi örökségünk földjén.”
A tavaszi kampány vége felé hasonló, de kevésbé egyértelmű kijelentést tett, mikor a 12-es hírcsatornán kijelentette, hogy „szuverenitást fognak alkalmazni”, de ekkor erről nem mondott részleteket.
Az egyelőre nem ismert, hogy Donald Trump amerikai elnöknek az „az évszázad alkujaként” hangoztatott béketerve mit kezdene a telepek ügyével. Trump kijelentette, hogy tervének politikai részét csak a szeptember 17-i izraeli parlamenti választások után hozza nyilvánosságra. Netanjahu pénteken azt is mondta, szerinte Trump a választások után „igen hamar” bemutatja béketervének politikai álláspontját.
A zsidó telepeket tömörítő Jesa Bizottság azonnal üdvözölte Netanjahu kijelentését.
„Ez a szuverenitáshoz vezető út egyik újabb lépése”
— mondta a Bizottságot vezető Hananel Durani, aki bízik abban, hogy a miniszterelnök komolyan gondolja, amit mondott. „A szuverenitás a telepek régi álma, aminek megvalósulását már nagyon vártuk.”
A Szuverén Mozgalom szerint azonban Netanjahu kijelentése nem elég egyértelmű, hiszen nem zárja ki egyértelműen egy palesztin állam létrehozását, hiszen csak a júdea-szamáriai telepekről van szó.
A mozgalom vezetője, Nadia Matar és Yehudit Katzover arra figyelmeztetnek, hogy „egy ilyen megoldás [azaz a palesztin állam] Izraelnek komoly biztonsági kockázatot jelentene.”
Komoly ellenállásba ütközött azonban Netanjahu kijelentése a Meretz párt képviselője, Tamar Zandberg részéről, illetve Aymen Odeh, az Egyesült Arab Párt tisztségviselője is élesen bírálta a nyilatkozatot.
Utóbbi elmondta:
„Netanjahu egy bűnöző, aki befolyásos bűntársai segédletével lopott a közvagyonból, most pedig Izrael államát akarja belevinni egy nemzetközi jogba ütköző cselekedetbe, aminek a vége sok palesztin és izraeli halála lesz.”
Netanjahu 2009-es megválasztásakor a kétállami megoldás mellett érvelt úgy, hogy a létrejövő palesztin államnak ne legyenek fegyveres erői.
A nyilatkozatot elítélte a Palesztin Hatóságot vezető Mahmud Abbasz szóvivője, Nabil Abu Rudeina, aki a miniszterelnököt a békefolyamat szándékos aláásásával vádolja.
(Cikkünk címlapképe illusztráció, Netanjahut mutatja tavaly tavaszi kampánya során. Fotó: Israeli Ministry of Foreign Affairs)