A brit Munkáspárt több volt tagja is azt mondta a BBC riportjában, hogy antiszemita sértések érték őket a párton belül, az ezek miatt indult vizsgálatokba pedig a párt vezetése rendre beavatkozott – írja a The Times of Israel. A Jeremy Corbyn vezette párt visszautasítja az állításokat, azokat szándékosan félrevezetőnek nevezve.
A BBC riportja szerint a zsidókkal szembeni ellenségeskedés azóta jellemző a pártra, hogy régóta a palesztinokat támogató Jeremy Corbyn 2015-ben a párt elnöke lett.
Corbyn ellenfelei azt mondják, az Izraellel szembeni kritika néhány párttagnál, különösen azoknál, akik Corbyn után érkeztek, antiszemitizmusba csapott át, amelyet a párt nem vett elég komolyan.
A Munkáspárt visszautasította a BBC-n szerda este leadott riportot, azt állítva, hogy az szándékosan félrevezető volt. Olyan korábbi tagokhoz köthető, akiket személyes és politikai bosszú vezérelt.
„Teljes mértékben visszautasítunk minden olyan állítást, hogy a Munkáspárt antiszemita lenne. Minden szinten, teljes mértékben ellenezzük az antiszemitizmust és elhatároztuk, hogy gyökerestől távolítjuk el ezt a társadalmi betegséget a mozgalmunkból”
– közölte a párt.
Számos munkáspárti politikusnak azonban kétségei vannak az állítással kapcsolatban.
Pat McFadden képviselő például azt írta a Twitteren, hogy „erőteljes és sokkoló” volt a BBC riportja, nagy bátorság volt a fiatal tagok részéről nyilvánosan is elmondani a történteket.
Kollégája, Jess Phillips, szintén a Twitteren reagált. Azt írta, a riport annál is durvább volt, mint amire számított. A párt reakciója pedig azt árulja el, hogy az egész nem érdekli őket.
Tom Watson, a párt helyettes vezetője úgy nyilatkozott, hogy az antiszemitizmus a párt betegsége, amelyet kezelni kell.
Watson azt mondta: megengedő kultúra volt jellemző a pártban arra, hogy a találkozókon, vagy a közösségi felületeken zsidóellenes, rasszista hangnemet üssenek meg egyesek. A többiek pedig ezt nem tették szóvá.
A Munkáspárt zsidó szervezetének, a Jewish Labour Movementnek az illetékese azt mondta a Sky Newsnak, hogy harminc volt és jelenlegi párttag jelezte, hogy találkozott antiszemitizmussal a párton belül, annak ellenére is megtették ezt, hogy a párt vezetése megpróbálja elhallgattatni ezeket a hangokat.
A szervezet összegyűjti ezeket a vallomásokat a kormány Esélyegyenlőségi és Emberi Jogi Bizottsága számára, amely éppen vizsgálja Jeremy Corbyn ügyét, akit párton belüli gyűlöletbeszéddel és gyűlöletbűncselekménnyel vádolnak.
Paul Mason, a szervezet titkára azt mondta: a BCC riportjában hallott vallomások megerősítik azt, amire már régóta gyanakodtak.
„Azt is kérjük a jelenlegi helyzetben, megadva a hatalmas bátorságért a tiszteletet azoknak, akik már elmondták a velük történteket, hogy ha van még olyan párttag, vagy munkatárs, aki elő szeretne jönni ilyen történettel, a bizottság tudtára adva a pártban történteket, hogy ennek most jött el az ideje”
– fogalmazott Paul Mason.
Sam Matthews, aki az egyik vezető politikusa volt a pártnak az elmúlt két évben, azt nyilatkozta a Sky Newsnak, hogy a Munkáspárt „intézményesen antiszemita”.
„Megvannak azok a konkrét emberek, akik felelősek ezért, a leginkább Jeremy Corbyn. Azt hiszem, hogy a vizsgálóbizottság számára a rengeteg tanúvallomás lesz a leghatásosabb, remélem megkapják azokat”
– tette hozzá.
A Munkáspárt szóvivője a Sky Newsnak azt mondta: „szolidárisak vagyunk a zsidó emberekkel”.
„Azóta, hogy Jennie Formby lett a párt főtitkára, a négyszeresére emelkedett azon ügyek száma, amely antiszemitizmus miatt indult”
– mondta a szóvivő.
A cikk megjegyzi, hogy Formby neve a BBC riportjában is feltűnik, olyan kiszivárgott e-mailekben, amelyekben a párt kommunikációs igazgatójával közösen azon fáradozik, hogy kimentsen párttagokat az antiszemitizmus vádja alól.