Négy év telt el, amióta az izraeli Igazságügyi Minisztérium reformokat kezdett bevezetni, hogy az etióp származású izraeliek egyenlőbb bánásmódban részesüljenek. A eredmények azonban vegyesek.
Ahogy a Neokohn is beszámolt róla, kedden etióp tüntetők bénították meg az izraeli forgalmat. A zavargások kiváltó oka az, hogy egy 18 éves etióp fiút Szolomon Tekát halálosan megsebesített egy szolgálaton kívüli rendőr. Az eset valószínűleg a rendőr elleni vádemeléshez fog vezetni. A zavargások sora azonban bizonyíték arra, hogy a beígért reformok egy részét nem sikerült gyakorlatba ültetni — olvasható a The Jerusalem Post elemzésében.
Az izraeli rendőrség belső nyomozóosztályának szóvivője azt nyilatkozta, hogy bíznak benne, néhány hét alatt meg tudják állapítani, miért történt az emberölés.
Amint a Neokohn korábban megírta: „a belső vizsgálat szerint a rendőrtiszt vallomásában azt állítja, hirtelen három fiatal közzé szorult, amikor meg akarta akadályozni, hogy Szolomon Teka egy gyereket bántalmazzon. A dulakodás során a fiatalok kővel dobálták a rendőrt, aki úgy érezte, veszélyben az élete és ezért lőtt, elmondása szerint a földre. A szemtanú viszont állítja, a rendőr élete nem volt veszélyben”.
Az ügy megint felkavarta az etióp közösséget, akik már évek óta panaszkodnak a velük kapcsolatos egyenlőtlen bánásmódra. Erre válaszul adták ki négy éve a Palmor jegyzőkönyvet. A legutóbbi felmérés szerint számos reform sikeresnek bizonyult. A tervezett reformok 67%-át ültették át a gyakorlatba eddig, mindössze kilenc olyan ajánlás van, amelynek bevezetését mind ez idáig nem indították el.
A megvalósításra váró reformok nagy része arról szólna, hogy megakadályozzák az etiópok diszkriminációját az oktatásban, a kommunikációs területen és a sportban.
A rendőrség pedig elhalasztotta annak a fontos reformnak a bevezetését, hogy videófelvételeket készítsen az etióp izraeli gyanúsítottak kihallgatásiról. Ennek megfelelően ez több esetben is elmaradt.
A rendőrség az egyenlő bánásmód érdekében 80 szemináriumot tartott a különböző kultúrák megértésével kapcsolatosan. A felsőbb vezetés részéről pedig külön kérés a rendőrök felé, hogy az etióp származásúak kisebb ügyeit minél hamarabb zárják le.
A rendőrség bevezette, hogy a vádiratokat lefordítják az etiópok amhara nyelvére és ingyenes jogi védelmet is biztosítanak számukra.
Az elmúlt években hullámzó volt a fejlődés. 2016-ban az akkori rendőrkapitány úgy nyilatkozott, természetesnek tartja, hogy a rendőrök könnyebben meggyanúsítják az etiópokat, de szerinte már elkezdték kezelni a problémát.
Azonban az izraeli vezetés abban reménykedik, hogy hosszú távon sikerülni fog az etióp közösség asszimilációja. A rendőrségi reform csak az első lépések egyike.