Váratlanul visszavonta az iráni katonai célpontok elleni válaszcsapásra kiadott parancsát Donald Trump amerikai elnök – írja a The Times of Israel. Lapértesülések szerint az utolsó pillanatban állította le a támadást, amelyet az amerikai drón iráni lelövése miatt rendelt el.
A támadás az iráni légvédelmet, radarokat és rakétakilövő állásokat érintett volna.
A The New York Times értesülése szerint Trump jóváhagyta a támadást, de aztán mégis leállította. A lap úgy tudja, Mike Pompeo külügyminiszter, John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó és Gina Haspel CIA-igazgató támogatta a katonai akciót.
A Fehér Ház csütörtök este nem erősítette meg az értesüléseket.
Az AP hírügynökség úgy tudja, hogy a Pentagon javasolta a támadást, mint lehetséges választ az amerikai drón lelövésére.
A Newsweek azt írta, az egyik célpont az irániak orosz légvédelmi rendszere, az S–125 Nyeva/ Pecsora lett volna. Washington szerint egy ilyennel lőtték ki az drónt.
A katonai műveletet helyi idő szerint este fél nyolc körül törölték, miután Trump az Iránnal szembeni stratégiáról egyeztetett vezető nemzetbiztonsági tanácsadókkal és kongresszusi vezetőkkel.
Korábban, amikor kérdezték, hogy lesz-e válaszcsapás, csak annyit mondott:
„Hamarosan meglátják.”
Trump kijelentette, hogy Irán hatalmas hibát követett el az amerikai drón lelövésével a Hormuzi-szorosnál.
Washington szerint a drón nemzetközi vizek felett repült, amikor lelőtték, Teherán viszont azt állítja, hogy a pilóta nélküli gép megsértette a légterét.
A védelmi minisztérium kiadott egy térképet, amelyen jól láthatóan jelölik a területeket és a gép lelövésének helyszínét.
Joseph Guastella, az amerikai légierő altábornagya közölte: a repülőgép 34 kilométerre volt a legközelebbi iráni területhez, és nagy magasságban repült, amikor lelőtték egy föld-levegő rakétával.
Az iráni külügy nemrég azt közölte: cáfolhatatlan bizonyítékai vannak arra, hogy az iráni Forradalmi Gárda által lelőtt amerikai drón behatolt az ország légterébe.
A közlemény szerint ez az első eset, hogy az Egyesült Államok hadserege iráni felségterületre hatolt be.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes telefonon beszélt Svájc teheráni nagykövetével, ugyanis a Washington és Teherán között 1979-ben bekövetkezett diplomáciai szakítás után az alpesi ország vállalta az Egyesült Államok diplomáciai és konzuli képviseletét Iránban.
Aragcsi megerősítette azt az iráni álláspontot, hogy a drónt a dél-iráni Hormuzgán tartomány fölött lőtte le az iráni Forradalmi Gárda. Hangsúlyozta mindamellett, hogy országa nem akar háborút, de mindent meg fog tenni határai védelméért.
A közlemény szerint Markus Leitner teheráni svájci nagykövet arról biztosította Aragcsit, hogy közvetíti üzenetét Washington felé, az iráni külügyminisztérium részéről pedig ígéretet tettek, hogy a pénteken további részletekkel szolgálnak Leitnernek a lelőtt drón ügyében.