Fél év alatt közel 900 zsidóellenes attrocitásról jelentettek a szigetországban, ahol eddig még sosem mértek ilyen arányú gyűlöletet.
Ez már sorozatban a harmadik év, hogy egyre rosszabodó helyzetről jelent a brit zsidóság biztonsági állapotát monitorozó szervezet, a Community Security Trust (CST).
A most vizsgált január és június hónapok közötti periódusban összesen 892 esetről tudni, melyek a zsidóság elleni irányultak. Ez lehetett verbális vagy fizikai inzultus, online gyűlölködés vagy utcai rendezvényeken elhangzott szitkozódás.
„A probléma az egész országban terjed és tükrözi a társadalmunkban tapasztalható megosztottságot. Mindez növekvő aggodalmat vált ki a zsidó közösségben”
— fogalmazott David Delew, a CST igazgatója a csütörtökön kiadott közleményében, amelyet a The Times of Israel is átvett.
A szervezet 1984-es alapitása óta nem volt ennyi bejelentett attrocitás az Egyesült Királyságban: tavaly összesen 1688 alkalommal jelentettek antiszemitizmusról, és ez már akkor is rekordot jelentett. Azonban a 2018 első felében mért adatokhoz képest most 10%-os növekedést mutatnak az adatok.
Ami külön aggasztó, hogy 37%-kal több erőszakos zsidóellenes megnyilvánulást is rögzítettek ebben az első féléves időszakban. Összesen 85 esetben volt megállapítható fizikai attrocitás a tavalyi 62-vel szemben
— áll a felmérésben.
Az online térben gyűlöletet terjesztők aránya egészen drámaian, 46%-kal emelkedett, 323 esetről tudni az egy évvel korábbi 221-hez képest.
Ahogyan azt a korábbi riportokban is hangsúlyozta a monitoring-szervezet:
továbbra is egyértelmű logikai kapcsolat van az antiszemitizmus növekedése és a brit Munkáspárt utóbbi években tanusított Izrael-ellenes magatartása között.
A brit rendőrség gyűlöletbeszédért felelős helyettes vezetője aggodalmát fejezte ki a jelentéssel kapcsolatban.
Mark Hamilton hangsúlyozta: sosem fogadható el, hogy valakit etnikai vagy vallási sajátosságai miatt érjen inzultus.
Hozzátette:
ennek ellenére még mindig sokan vannak olyanok, akik ideológiai megfontolásokból szembemennek a törvénnyel, és mégis is erre tesznek kísérletet, megosztva a brit társadalmat.
A CST elmúlt negyedszázados tevékenysége alatt az Egyesült Királyságban élő több mint 260 ezer zsidó antiszemitizmussal kapcsolatos véleményének folyamatos romlását tapasztalta.
Különösen a mostani évtized adatai borulátók: 2013 óta megháromszorozódtak a rögzített incidensek.
A világ ötödik és Európa második legnagyobb diaszpórájának 75%-a London és Manchester környékén él.