Netanjahu szembemegy Trumppal: Izrael addig marad Libanonban, amíg csak szükséges

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az IDF nem vonul vissza dél-libanoni biztonsági övezetéből  – erősítette meg csütörtökön Netanjahu izraeli miniszterelnök. Jeruzsálem és Washington között fokozódtak a feszültségek az amerikai–iráni megállapodás miatt, amely arra kötelezné Izraelt, hogy teljesen vonuljon vissza Libanonból.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt ígérte, hogy Izrael „visszaállítja a biztonságot” az ország Hezbollah által támadott északi részén, hozzátéve, hogy „ehhez meg kell őrizni a dél-libanoni biztonsági övezetet. A Donald Trump által is elvárt feltétellel szemben közölte:

„ez azt jelenti, hogy nem vonulunk vissza, amíg Izrael biztonsági igényei ezt megkövetelik”.

Netanjahu nyilatkozatai azt követően hangzottak el, hogy az IDF arab nyelvű szóvivője, Avichay Adraee az X-en közzétett egy infografikus térképet a Libanon déli részén lévő biztonsági övezetről, amely a libanoni határtól 10 km-es körzetben terül el – számol be a The Jerusalem Post.

Netanjahu vs. Trump: Izrael amíg kell, harcol Libanonban

Az IDF műveleti okokból a biztonsági övezetben, a libanoni területre mintegy 10 km-re benyúlva állomásozik. A hadsereg kijelentette, a tűzszünet nem jelenti azt, hogy teljes mértékben kivonulna a dél-libanoni biztonsági övezetéből.

A hadsereg nem mutatott be kivonulási ütemtervet, sem egyértelmű feltételeket a területen való jelenlétének befejezésére vonatkozóan. Az IDF szóvivője hangsúlyozta: a Hezbollah fenyegetéseinek megszüntetése és az észak-izraeli polgárok védelmének javítása érdekében lépnek fel a térségben.

Israel Defense Forces on X (formerly Twitter): "The IDF is deployed in the Security Zone, ~10 km inside Lebanese territory, due to operational requirements. IDF soldiers will continue to remove threats and strengthen the defense of Israel's northern residents. pic.twitter.com/jQQPCSAeIe / X"

The IDF is deployed in the Security Zone, ~10 km inside Lebanese territory, due to operational requirements. IDF soldiers will continue to remove threats and strengthen the defense of Israel's northern residents. pic.twitter.com/jQQPCSAeIe

Netanjahu hangsúlyozta, hogy Izrael nem aláírója az Iránnal kötött megállapodásnak, és elhatárolódott Trump döntésétől, hogy aláírta azt.

„Ezt a megállapodást az Egyesült Államok, az Egyesült Államok elnöke kötötte. És ő úgy véli, hogy valóban össze tudja egyeztetni a [Hormuzi-szoros] megnyitását és a nukleáris program felszámolását… És ismétlem: ez az ő döntése, és ő vezeti ezt a folyamatot” – mondta Netanjahu még hétfőn.

„Természetesen különböző beszélgetések során kifejtettem a véleményemet. Másrészt azt is elmondtam, hogy nekünk megvannak a saját érdekeink – elsősorban a nukleáris fenyegetés tekintetében. Elkötelezett vagyok amellett, hogy ne kelljen ilyen fenyegetéssel szembenéznünk”

– jelentette ki az izraeli kormányfő, aki ugyanakkor az amerikaiakkal közös fellépés egyfajta katonai sikereként próbálta láttatni a háború eddigi menetét.

Netanjahu egyelőre hallgat, az izraeli ellenzék felrobban a dühtől az iráni alku miatt

Egyetlen aláírással hatalmas katonai eredményeket töröltek el – állította az izraeli Demokrata Párt elnöke.

A háború eredeti céljait nem igazán sikerült elérni

Harcias retorikája ellenére úgy tűnik, Trump alig ért el valamit abból, amit a háború megindításával el akart érni, míg Irán sokkal közelebb áll a több milliárd dollár értékű szankciók enyhítéséhez, mint a támadás előtt – állapítja meg a The Times of Israel. Irán teokratikus kormánya továbbra is hatalmon van,

a magas fokon dúsított uránkészleteit nem adják át, ballisztikus rakétaképességeit nem semmisítették meg, és nem szüntette be a libanoni Hezbollahhoz hasonló terrorista szervezetek támogatását.

Az ideiglenes megállapodás egyben lehetővé teszi az Iránra az Egyesült Államok és az ENSZ részéről kiszabott összes szankció feloldását is – beleértve a fegyverprogramokkal és az emberi jogi jogsértésekkel kapcsolatosakat is -, bár a megállapodás szerint ennek ütemtervét később dolgozzák ki.

Ami pedig Libanont érinti, a Reuters egy magas rangú izraeli forrása szerint Izrael „makacs tárgyalásokat folytat” az Egyesült Államokkal a dél-libanoni csapatok további ottmaradásáról.

„Izraelnek nincs szándéka engedni álláspontjából” – mondta a tisztviselő.

A hét elején az amerikai elnök jelezte, hogy nem tetszik neki Izrael libanoni politikája. „Szerintem lehetne egy kicsit mérsékeltebben cselekedni. Talán nem kell minden alkalommal lerombolni egy épületet, amikor egy Hezbollah-tag belép oda” – mondta, hozzátéve, hogy szerinte Izrael helyett inkább Szíriának kellene a Hezbollah ellen harcolnia.

Fotó: IDF

Trump most már azt sem bánja, ha Irán megtarthatja ballisztikus rakétái egy részét

Sajtótájékoztatóján Trump már bagatellizálta az uránkészletek megszerzésének fontosságát is.

Mi fontosabb, hogy mit gondolnak Izraelről, vagy hogy mi szolgálja Izrael biztonságát?

Az arabokkal való együttműködésről álmodozók egy része levette a rózsaszín szemüvegét, és szembenézett a valósággal.