A „pokol” vár Iránra? Trump további 10 ezer katonát küldene a Közel-Keletre

A The Wall Street Journal (WSJ) szerint a haderő várhatóan gyalogsági és páncélos járműveket is magában foglal majd, a régióban már bevetett 82. légideszant-hadosztály mellett.

A Pentagon azt fontolgatja, hogy akár 10 ezer további katonát küld a Közel-Keletre, hogy Trump elnöknek több katonai opció álljon rendelkezésére, miközben mérlegeli az Iránnal folytatandó béketárgyalásokat – közölték a WSJ-vel a tervekről tájékozott védelmi minisztériumi tisztviselők.

Trump korábban kijelentette, hogy további 10 napra, április 6-ig felfüggeszti az iráni energiaipar elleni támadásokat, hogy a tárgyalások a korábbi, pénteki határidőn túl is folytatódhassanak.

A béketárgyalások közvetítői szerint Irán nem kért további időt. Trump viszont azt állította, hogy a határidő meghosszabbítására Irán kérésére került sor.

Kilő az olaj ára, ha Trump megkezdi szárazföldi invázióját – figyelmeztet a szakértő

Egy partraszállás fokozná a félelmeket attól, hogy az Egyesült Államok újabb „végtelen háborúba” keveredik.

Trump több opcióval is élhet Iránnal kapcsolatban

Szakértők szerint a 82. légideszant-hadosztály bevetése közvetlenül az iráni stratégiai érdekeltségeket célozza meg, például a Perzsa-öbölben fekvő Kharg-szigetet. A WSJ szerint azonban egyelőre nem világos, hová küldik vagy állomásoztatják a kiegészítő erőket.

„A csapatok bevetésével kapcsolatos minden bejelentés a Védelmi Minisztériumtól fog érkezni”

– mondta Anna Kelly, a Fehér Ház sajtótitkár-helyettese. „Ahogy már mondtuk, Trump elnöknek mindig minden katonai lehetőség a rendelkezésére áll.”

A csapaterősítés még szélesebb körű katonai műveleti lehetőségeket biztosítana Trumpnak, beleértve szárazföldi csapatok esetleges bevetését is, miközben kormánya az Iránnal való békemegállapodás megkötésére törekszik.

Amerika elfoglalhatja Khargot? Ezen a kis olajszigeten dőlhet el az iráni rezsim sorsa

Az iráni gazdaság ütőere eddig érintetlen maradt a háborúban, pedig ezen megy keresztül az ország olajexportjának 90 százaléka.

Az elnök kész „rászabadítani a poklot” Iránra

A Reuters múlt héten arról számolt be, hogy a Trump-kormányzat megvitatta az iráni partok mentén történő szárazföldi erők bevetésének lehetőségét a Hormuzi-szoros és a Kharg-sziget biztosítása érdekében.

A hírügynökség szerint szóba került az is, hogy amerikai katonákat vetnének be Irán magasan dúsított uránkészleteinek biztosítására.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője szerdán figyelmeztetett, hogy Trump „kész rászabadítani a poklot” Iránra, ha az ország nem hajlandó megállapodásra jutni.

„Iránnak nem szabad újra tévednie. A legutóbbi tévedésük a vezető tisztségviselőik életébe, a haditengerészetük, a légierőjük és a légvédelmi rendszerük elvesztésébe került” – közölte Leavitt.

Az iráni rezsim eddig – legalábbis nyilvánosan – ellenségesen reagált az Egyesült Államok által Pakisztánon keresztül előterjesztett 15 pontos béketervre – emlékeztet a New York Post.

Készül a szárazföldi manőver? Iránhoz vezényelték a 82. ejtőernyős hadosztályt

A Fehér Ház hangsúlyozta, hogy a csapatok kiküldésének célja a rugalmasság megőrzése a konfliktus alakulása során.

A Kharg-sziget lehet a fő célpont

Az Egyesült Államok és Irán között közvetítő egyik ország tisztviselője a The Times of Israelnek elmondta, hogy Trump az iráni szárazföldi hadművelet elrendelése felé hajlik, mivel Washington meg van győződve arról, hogy Teherán meg fog hajlani a katonai nyomás alatt.

A tisztviselő, aki még Trump közösségi médiában megjelent bejegyzése előtt nyilatkozott, elmondta, hogy az Egyesült Államok nem nyilvánosan elismeri: Irán valószínűleg nem fogja elfogadni a 15 pontos tervben szereplő engedményeket.

Több ezer amerikai tengerészgyalogos érkezése várható hamarosan a régióba. Az izraeli lap forrása szerint

a csapatok célja az lenne, hogy Trump parancsára elfoglalják a Kharg-szigetet, amely Irán nyersolaj-exportjának mintegy 90%-át bonyolítja.

Egy másik, a közvetítő országok egyikéből származó tisztviselő azonban arra figyelmeztetett, hogy bár az Egyesült Államok képes lehet elfoglalni a szigetet, annak megtartásához sokkal több katonára és hosszabb ideig tartó harcokra lesz szükség, messze meghaladva azt a négy-hat hetes időtartamot, amelyről Washington a nyilvánosságnak azt mondta, hogy a háború ennyi ideig fog tartani.

Bevetik az elit alakulatot? Iránban dobhatják le a legendás 82. ejtőernyős hadosztályt 

Az elmúlt napokban tucatnyi teherszállító repülőgép szállt fel titokban az amerikai támaszpontokról a Közel-Kelet irányába.

Érkezik a USS Boxer – brutális tengerészgyalogos-erőt küld Amerika Irán ellen

A The Jerusalem Post forrásai szerint a Kharg-sziget elfoglalásával kényszerítenék ki a Hormuzi-szoros megnyitását.