A jemeni húszik harmadik elit harci egysége nemrég fejezte be kiképzését, és céljuk nem más, mint Izrael megtámadása – akár a tengeren keresztül.
Bár a húszik terve elsőre irreálisnak tűnhet, a Közel-Kelet fokozódó instabilitása aggasztó forgatókönyveket vetít előre Izrael számára.
Húszik és Hamász kéz a kézben
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) fokozott készültségbe helyezték egységeiket, miután hírszerzési források szerint a jemeni húszi milícia egy tengeri támadást is magában foglaló hadműveleti tervet dolgozott ki Izrael ellen. A hírek szerint a Tufan al-Aqsa („Al-Aksza árvíz”) névre keresztelt egység – amelynek neve nem véletlenül utal a Hamász 2023. október 7-i mészárlására – már be is fejezte kiképzését.
A jemeni húszik és Izrael közötti több ezer kilométeres távolság miatt a fenyegetés elsőre blöffnek tűnhet. Mégis, a Közel-Kelet jelenlegi geopolitikai állapota, az az Irán által támogatott proxycsoportok felerősödése és a jemeni milícia megerősödése nyugtalanító kombinációt alkotnak.
A Tufan al-Aqsa elnevezés nem pusztán egy név – szimbolikus megerősítése annak az ideológiai és operatív kapcsolatrendszernek, amely a húszikat a gázai Hamászhoz köti.
Az elmúlt másfél évben a jemeni terrormilícia többször indított rakétákat Izrael irányába.
A mostani bejelentés – még ha egyelőre csak propaganda szinten is – arra figyelmeztet, hogy a húszik valóban készülnek valamire, az IDF-nek pedig minden lehetséges forgatókönyvet számításba kell vennie.
Három irányból jövő fenyegetés
Izrael ma legalább három irányból néz szembe folyamatos fenyegetésekkel: északon Libanon és a Hezbollah, keleten Szíria és Jordánia, délen pedig az Irán által irányított húszi milícia részéről. Egyetlen frontvonal sem stabil, egyik irányban sem garantált a hosszú távú béke.
Ennek a valóságnak a felismerése kell hogy legyen minden jövőbeli katonai és diplomáciai döntés alapja.
Izraelnek nemcsak a rakétákat kell kivédenie, hanem azokat a stratégiákat is, amelyek egyre távolabbi, de egyre szervezettebb ellenségektől érkeznek. A húszik kiképzett elit egységei, a brutális szíriai vérontás, és a határokon tomboló bizonytalanság egyaránt arra utalnak:
a következő konfliktus azon dőlhet el, hogy Izrael időben felismeri-e az apró figyelmeztető jeleket.