Wendy Sachs Jeruzsálemben mesélt a filmiparban tapasztalható katasztrófális helyzetről.
A zsidó filmest megdöbbentette a Hamász által október 7-e után kapott nemzetközi támogatás, ezért dokumentumfilmet készített, hogy megváltoztassa a narratívát.
A cserbenhagyott filmrendező
Wendy Sachs amerikai zsidó filmrendező és író elmondta, hogy nem volt teljesen meglepve az Izrael- és zsidóellenes hangulattól, amely 2023. október 7-én, a Hamász Izrael elleni támadása után néhány nappal felütötte a fejét az Egyesült Államokban. Mégis, megdöbbent, amikor világossá vált, mekkora mértékű a zsidógyűlölet az egyetemeken és a nagyvárosokban.
„Sokkot kaptam”
– mondta. „Természetesen bárki, aki az elmúlt években követte a progresszív baloldal és a Demokrata Párt fejleményeit, ahogy én is, láthatta a jeleket. Az Izrael-ellenes hangulat és az antiszemitizmus már régóta a felszín alatt fortyogott, és hirtelen minden kitört, mint egy szökőár.
Az október 8-i csend azonban fülsiketítő volt. Személyes szinten egyszerűen úgy éreztem, hogy elhagytak a barátaim és kollégáim.
Nagyon lenyűgöző és művelt nők, akik azonnal kiállnak a világ minden igazságtalansága ellen, hirtelen ellenségessé váltak.”
Dokumentumfilmmel a Hamász támogató ellen
„Amikor több mint 30 harvardi hallgatói csoport kiadta azt a nyilatkozatot, amelyben Izraelt okolták a mészárlásért, alig egy nappal a mészárlás után, azonnal megértettem, hogy a palesztinbarátok átvették az irányítást a narratíva felett, és hogy az egyetemeken közvetített üzenetek valójában a Hamász üzenetei. Kevesebb mint két hét alatt már világos volt számomra, hogy filmet fogok készíteni erről.”
Az „October 8” című dokumentumfilm, amelyet Sachs rendezett, hogy visszaszerezze a narratíva irányítását, vasárnap került bemutatásra a Jeruzsálemi Filmfesztiválon.
Elmondása szerint a film arra törekszik, hogy elmagyarázza, „hogyan jutottunk el oda, ahol most vagyunk”, és nemzetközi, nem feltétlenül zsidó közönségnek szánják.
De a film megtekintése után nehéz nem érezni, hogy Sachs az Egyesült Államokban élő testvérei számára is készítette, és hogy a film valós időben dokumentál egy ébredési folyamatot.
„Az elmúlt évben világszerte vetítettem a filmet nem zsidó közönségnek” – mondta Sachs. „Az emberek sírnak és nagyon érzelmesen reagálnak rá, mert látják, hogy az amerikai egyetemeken tapasztalt jelenségek hasonlóak azokhoz, amelyek ott is előfordulnak, ahol ők élnek – olyan helyeken, mint Amszterdam, Sydney, Mexikóváros és másutt.”
„Október 8-án az amerikai zsidóság felébredt”
„Fontos volt számomra megmutatni, hogy a kérdés sokkal nagyobb, mint ami Izraelben történik, és fontos volt számomra megmutatni, hogy
október 7-e után már nincs különbség az anticionizmus és az antiszemitizmus között.”
– tette hozzá a filmrendező.
„Ennek keretében a film egyértelműen azoknak a zsidó barátaimnak is szól, akik nem hittek abban, hogy mindez valóban megtörténik, akik a saját buborékukban éltek, és nem értették, hogy Amerikában ennyire elterjedt az antiszemitizmus.” – folytatta a filmes.
„Ez a film azt az érzést kelti bennük, hogy látják és megértik őket, és eszközöket is ad a kezükbe, hogy megbirkózzanak a helyzettel és reagáljanak rá.
Október 8-án az amerikai zsidóság felébredt. Saját szememmel láttam, ahogy ez megtörténik.”
„Ugyanakkor rájöttünk arra is, hogy Hollywood gerinctelen; láttuk, hogy az embereknek nincs bátorságuk. Annyi híres zsidó: producerek, rendezők, írók, színészek, komikusok. Emberek, akik zsidó történetek elmesélésével építették fel karrierjüket. Ismerőseim, barátaim – hirtelen elhallgattak.”