Szlovénia lett első EU-tagállam, amely beutazási tilalmat rendelt el Bezalel Szmotrics és Itamar Ben Gvir izraeli miniszterekre.
Ljubljana arra hivatkozott, hogy az izraeli miniszterek kijelentéseikkel erőszakra buzdítottak a palesztinok ellen.
Szlovénia Izrael ellen
Szlovénia történelmi döntést hozott, amikor elsőként az Európai Unió tagállamai közül megtiltotta Bezalel Szmotrics izraeli pénzügyminiszter és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter belépését az ország területére. A szlovén kormány mindkét minisztert „persona non grata”-nak nyilvánította, azzal vádolva őket, hogy „szélsőséges erőszakra és a palesztinok emberi jogainak súlyos megsértésére” buzdítanak azáltal, amit a szlovén hatóságok „népirtó kijelentéseiknek” neveznek. Tanja Fajon külügyminiszter a kabinet ülése után tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a döntés célja az, hogy nyomást gyakoroljon Izraelre, hogy vessen véget katonai műveleteinek Gázában.
2025 júniusában az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Norvégia szankciókat vezetett be a miniszterek ellen provokatív kijelentéseik miatt.
Matjaž Nemec szlovén európai parlamenti képviselő kijelentette: „Üdvözlöm a szlovén kormány mai döntését, hogy szankciókat vezet be az izraeli szélsőséges miniszterek, Ben-Gvir és Szmotrics ellen. Szlovénia üzenetet küldött Izraelnek és a nemzetközi közösségnek: azok, akik elutasítják a nemzetközi jogot és veszélyt jelentenek az emberiségre, nem kívánatosak!” Az X-en megjelent hozzászólások vegyes érzelmeket tükröztek: egyesek dicsérték Szlovénia Izrael-ellenes álláspontját, míg mások, mint például egy felhasználó, aki szerint „Szlovénia figyelmen kívül hagyja Izrael harcát a Hamász terrorizmusa ellen, ami puszta képmutatás”, kritizálták a döntést, mert figyelmen kívül hagyja Izrael biztonsági igényeit.
A tilalom, bár szimbolikus, mivel a miniszterek valószínűleg nem utaznak Szlovéniaba, hangsúlyozza az európaiak növekvő nyugtalanságát Izrael gázai hadjárata miatt. A kritikusok szerint Szlovénia lépése nem ismeri el Izrael önvédelmi jogát a Hamasszal szemben, amelyet az EU, az USA és mások terrorista csoportnak minősítettek. Az USA Warren Stephens nagykövetén keresztül aggodalmát fejezte ki, kijelentve: „Az Egyesült Államok határozottan támogatja Izraelt.”