Izrael tömeggyártásba kezd az Arrow-rakétákból – újabb háború készül Iránnal?

Az izraeli légvédelem több mint 550 iráni ballisztikus rakétát fogott el a 12 napos háború során.

Az izraeli védelmi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy szerződést kötött az Arrow ballisztikus rakétavédelmi rendszer gyártásának jelentős növeléséről, kiemelve a rendszer kritikus szerepét a közelmúltbeli iráni háborúban.

Jól szerepeltek az Arrow-rakéták

Az Izrael és az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége által közösen kifejlesztett Arrow rakétarendszer létfontosságú szerepet játszott Izrael többszintű rakétavédelmében a 12 napos háború, a „Felkelő Oroszlán hadművelet” során – közölte az izraeli védelmi minisztérium.

A rendszer képes elfogni támadó rakétákat mind a világűrben (exo-atmoszférikusan), mind a Föld légkörén belül (endo-atmoszférikusan), és a ballisztikus rakéták széles körével szemben nyújt védelmet, beleértve a nagy hatótávolságú, stratégiai helyszíneket célzó rakétákat is. Az Arrow rakétavédelmi rendszer teljesítménye különösen figyelemre méltó volt a háború során, számos sikeres elfogást hajtott végre, és jelentősen csökkentette a civil áldozatok számát és a gazdasági károkat.

A konfliktus során Irán több mint 550 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre. A Védelmi Minisztérium szerint ezeknek a rakétáknak 86%-át elfogták, ezzel sok életet mentettek meg és több mint 15 milliárd dollárnyi anyagi kárt előztek meg.

Nem semmi: 5 ezer (!) milliárd forintot spóroltak Izraelnek a légvédelmi rendszerei

Hihetetlen teljesítmény.

Ennek ellenére 28 civil – köztük négy gyermek – és egy katona meghalt, valamint több mint 3000 ember, köztük 346 gyermek pedig megsebesült. A harcok miatt több mint 15 ezer lakost kellett evakuálni, köztük 1402 idős embert és 522 fogyatékkal élő személyt. Emellett az izraeli adóhatóság 41 651 kártérítési igényt kapott a rakétatámadásokkal kapcsolatban.

Összesen körülbelül 200 elfogórakétát – köztük az Arrow, valamint az amerikai THAAD és Aegis rakétát – lőttek ki a konfliktus során, ami összesen több mint 1 milliárd dollárba került. Egy Arrow rakéta ára becslések szerint 2–3 millió dollár (700-1000 millió forint), míg a THAAD rakéták ára elérheti a 13 millió dollárt (4,4 milliárd forintot) is.

Az Arrow rendszer jelenleg Arrow 2 elfogórakétákat használ rövid és közepes hatótávolságú fenyegetések ellen, míg az Arrow 3-asokat exoatmoszférikus, nagy hatótávolságú elfogásokhoz. A jövőbeli Arrow 4-eseket fejlett fenyegetések, például hiperszonikus rakéták elleni védekezésre tervezték. Az Arrow rendszert Teherán jemeni terrorista megbízottjai, a húszik támadásai ellen is bevetették.

Remekeltek Irán ellen a legújabb csúcstechnológiás izraeli fegyverek

A „Felkelő Oroszlán” hadművelet során az Israel Aerospace Industries fegyverei jelesre vizsgáztak.

Újabb megrendelések

Az Arrow bizonyított hatékonysága után Amir Baram nyugalmazott vezérőrnagy, a Védelmi Minisztérium főigazgatója szerződést írt alá az Israel Aerospace Industries céggel az Arrow elfogórakéták gyártásának jelentős növeléséről. A szerződést az Izraeli Rakétavédelmi Szervezet koordinálta, amelyet Moshe Patel vezet a minisztérium Védelmi Kutatási és Fejlesztési Igazgatóságán (DDR&D) belül.

Az Israel Aerospace Industries lesz a fővállalkozó, amely amerikai partnere, a Stark Aerospace támogatásával gyártja majd az elfogórakétákat. További hozzájárulások lesznek továbbá az IAI ELTA Systems és TAMAM Division egységeitől, valamint izraeli védelmi cégektől, köztük az Elbit Systems, a Tomer Ltd. és a Rafael Advanced Defense Systems részéről.

Az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség továbbra is kulcsfontosságú partner nemcsak az Arrow programban, hanem Izrael más rakétavédelmi rendszereinél is, mint például a Dávid Parittyájánál és a Vaskupolánál.

Iráni rakéták törték át az izraeli légvédelmi rendszert – mit rontott el az IDF?

A 12 napos háború egyik aggasztó jelenségéről közölt cikket a The Wall Street Journal.

Baram dicsérte az Arrow rendszer kivételes teljesítményét, megjegyezve, hogy az elfogások életeket mentettek és jelentősen csökkentették a háború alatt okozott gazdasági károkat. Hangsúlyozta, hogy a gyártás felgyorsítása központi szerepet játszik a minisztérium stratégiájában, amelynek célja a folyamatos és jövőbeli konfliktusok miatti harckészültség növelése.

Daniel Gold nyugalmazott dandártábornok, a kutatási és fejlesztési igazgatóság vezetője hangsúlyozta, hogy a minisztérium a „fejlett tömeggyártási” technikákra összpontosít, hogy az IDF-nek nagy mennyiségű védelmi és támadó rendszer álljon rendelkezésére, miközben fenntartja a minőséget és az innovációt.

Boaz Levy, az IAI elnök-vezérigazgatója a szerződés aláírását Izrael biztonsága szempontjából elengedhetetlennek nevezte. Kiemelte, hogy a vállalat a konfliktus kezdete óta teljes kapacitással működik, és dicsérte a folyamatos innovációs erőfeszítéseket, többek között az Arrow 4-es elfogórakéta fejlesztését.

Érkezik az Arrow 4-es: új légvédelmi rakétarendszert állít hadrendbe Izrael

Az Arrow 4-es légvédelmi rendszer lehet Izrael következő nagy dobása.

Hoppá: Izraeli légvédelmet vesz Románia!

Románia a Rafael Advanced Defense Systems légvédelmi rendszereit állítja hadrendbe.