A Dror 1-es műhold fellövésével új fejezet kezdődött az izraeli űrprogram történetében.
Izrael legfejlettebb műholdját, amely a Dror–1 nevet kapta, vasárnap lőtték fel az űrbe az Egyesült Államokban található Cape Canaveralból.
Hosszútútávú megoldás
A 4,5 tonnás Dror–1, amelyet az IAI (Israel Aerospace Industries) fejlesztett ki, várhatóan két héten belül foglalj el végleges helyét a Föld körül és az elkövetkező 15 évben Izrael kommunikációs igényeit szolgálja majd ki.
A műholdat egy kétszakaszos Falcon 9 rakétával állították pályára, amelyet Elon Musk SpaceX nevű cége gyártott.
Az IAI tájékoztatása szerint a műhold súlya 4,5 tonna és teljesen kinyitott napelemeivel együtt 17,8 méter hosszúságú. A két vevőantenna egyenként 2,8 méter átmérőjű, a legnagyobbak, amelyeket izraeli műholdon valaha alkalmaztak.
Még két hét
A rakéta első része, amit már tizenharmadszor használtak újra, sikeresen visszatért a Földre, és egy különleges, önállóan működő uszályon landolt, amit „Just Read the Instructions” névre kereszteltek.
A rakéta második része tovább vitte a műholdat az űrbe. A következő napon a műhold kinyitja a napelemeit és antennáit, és elkezdi beállítani magát a végleges helyére.
Az IAI közölte, hogy a műholdnak körülbelül két hétre lesz szüksége ahhoz, hogy többször megkerülve a Földet elérje végleges pozícióját, amely mintegy 36 ezer kilométer magasságban található.
„A műhold befejezte a kezdeti folyamatot, és az eddigi visszajelzések azt mutatják, hogy megfelelően működik”
– közölte az IAI egy közleményben.
Vízióból valóság
„A következő hetekben, amíg a műhold elfoglalja pályáját a Föld körül, az IAI mérnökei számos tesztet hajtanak végre, hogy megbizonyosodjanak a műhol megfelelő működéséről, mielőtt az megkezdi több évig tartó küldetését az űrben Izrael nemzeti kommunikációs műholdjaként”
– tette hozzá a vállalat.
A SpaceX indítási eseményén, Boaz Levy, az IAI vezérigazgatója elmondta, hogy a Dror–1 „a valaha épített legfejlettebb izraeli kommunikációs műhold, amelynek célja, hogy biztosítsa Izrael számára a létfontosságú műholdas kommunikációs lehetőségeket az elkövetkező években.”
„Izrael űrprogramja a vízióból valósággá vált az IAI munkatársainak kreativitása és innovációja révén, akik az évek során összetett és úttörő technológiákat fejlesztettek ki”
– mondta Levy.
Az IAI 1988 óta vezeti Izrael űrprogramját, amikor elindították az első műholdat, az Ofek–1-et. Azóta az IAI számos műholdat fejlesztett, gyártott és bocsátott fel katonai, tudományos és polgári felhasználásra.