Az Izraellel vívott háború vége óta Iránban szinte naponta jelentenek robbanásokat az ország egész területén, amelyeket a hatóságok minden alkalommal „gázszivárgásoknak” tulajdonítanak.
Egy iráni ellenzéki szerint „az incidensek közötti hasonlóságok kezdik felkelteni a közvélemény gyanúját.”
Mi történik Iránban?
Az izraeli háború befejezése óta megnövekedett az Iránban történt robbanásokról szóló hírek száma. A rejtélyes robbanások hétfő reggel is folytatódtak, amikor egy lakásrobbanás Kom városában legalább hét embert megsebesített. Ugyanakkor Karadzs városa közelében és Teheránban is jelentettek incidenseket.
Az iráni hatóságok gyorsan „gázszivárgásnak” minősítették a Kom-i robbanást. A tartományi kormányzó hangsúlyozta, hogy az incidens „nem terrorcselekmény”, és arra kérte a közvéleményt, hogy ne terjesszen pletykákat. A hatóságok szerint a sérülteket kórházba szállították, és állapotuk stabil. A robbanás azonban több lakást és járművet megrongált a környéken.
Mohsen Moheimany, az ellenzéki Iran International kommentátora elmondta: „Egyrészt folyamatos robbanásokat látunk lakóépületekben és más helyszíneken, és a hatóságok mindig gázszivárgásnak magyarázzák.
De ez a magyarázat ismétlődő jellege és az összes incidens hasonlósága kezd kétségeket ébreszteni a lakosság körében, különösen mivel ezeknek a robbanásoknak a többsége a háború befejezése után történt.”
Gyanús magyarázkodás
Irán már jóval a háború előtt is súlyos infrastrukturális problémákkal és biztonsági hiányosságokkal küzdött. A súlyos incidensek, mint például a Shahid Rajaee kikötőben történt, több tucat ember életét követelő robbanás, nem voltak ritkák. „A hatóságok szerint ez a hőségnek és a gázszivárgásoknak köszönhető.
De éppen azért, mert ezek most, közvetlenül a háború után történnek, ezek a magyarázatok csak tovább növelik a közvélemény gyanakvását”
– mondta Moheimany.
Hozzátette: „Izrael nyíltan kijelentette, hogy még nem fejezte be, és folytatni fogja műveleteit Iránban. Arról is beszámoltak, hogy több tucat magas rangú iráni tisztviselőt likvidáltak. Az iráni tisztviselők azonban nem adnak részleteket.”
A háború végeta a rezsim „belső tisztogatásba” kezdett, hogy kiszűrje az állítólagos izraeli kémeket a sorai közül. Országszerte több száz embert tartóztattak le, köztük a zsidó kisebbség tagjait is, sőt véletlenszerűen Teherán utcáiról is szedtek össze embereket.