Amerikai törvényhozók törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely lehetővé tenné B-2-es nehézbombázók és bunkerromboló bombák biztosítását Izraelnek.
A kétpárti törvényjavaslat felhatalmazná Donald Trumpot, hogy akár B-2 nehézbombázók segítségével biztosítsa a lehetőséget Izraelnek, hogy megvédje magát „minden eshetőségtől, ha Irán továbbra is nukleáris fegyvert akar fejleszteni”.
B-2-es nehézbombázók Izraelnek?
A törvényjavaslatot Josh Gottheimer demokrata és Mike Lawler republikánus képviselők terjesztették elő annak érdekében, hogy Trump „intézkedéseket tegyen annak biztosítására, hogy Izrael felkészüljön minden eshetőségre, ha Irán nukleáris fegyvert fejleszt”.
„Irán, a terrorizmus vezető támogatója és Amerika egyik legnagyobb ellensége, soha nem rendelkezhet nukleáris fegyverrel. Ezért támogattam határozottan a hónap elején végrehajtott katonai akcióinkat. Irán több tucat amerikait ölt meg, köztük katonáinkat is, és többször is megtámadta legfontosabb demokratikus szövetségesünket, Izraelt.
Izraelnek képesnek kell lennie arra, hogy megvédje magát Iránnal szemben, és biztosítsa, hogy Irán ne tudja újjáépíteni nukleáris képességeit”
– nyilatkozta Gottheimer.
„Ez a törvényjavaslat felhatalmazza az elnököt arra, hogy Izraelt ellássa a Teheránt visszatartó eszközökkel és kiképzéssel, és így biztonságosabbá tegye a világot” – tette hozzá Lawler.
A törvényjavaslat megjegyezte, hogy ilyen esetben Trumpnak igazolnia kell a Kongresszus előtt, hogy úgy érzi, ez elengedhetetlen Amerika nemzetbiztonsága szempontjából.
Mint ismert, az Egyesült Államok B-2 lopakodó nehézbombázókkal és bunkerromboló bombákkal támadta meg az Iszlám Köztársaság nukleáris létesítményeit, csatlakozva az izraeli hadjárathoz. Később kijelentette, hogy Irán nukleáris létesítményei a támadások következtében „megsemmisültek”.
Mit tud a B-2-es?
A B-2 Spirit egy lopakodó nehézbombázó, amelyet arra terveztek, hogy áthatoljon a fejlett légvédelmi rendszereken és precíziós csapásokat mérjen nagy értékű célpontokra. Repülőszárnyas kialakítása és különböző lopakodó képességei jelentősen csökkentik a radarkeresztmetszetét, ami megnehezíti az észlelést és az elfogást.
Hatótávolsága 11 000 km, amely légi utántöltéssel növelhető.
A repülőgép 15 000 méteres magasságban repül, és 23 tonna hasznos teher hordozására képes, beleértve a B61 és B83 atombombákat, valamint AGM-129 vagy SRAM 2 rakétákat. A legutóbbi iráni támadások során GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP) nagy hatótávolságú, bunkerromboló bombákat dobtak le a B-2-esekről, amelyet kifejezetten megerősített föld alatti létesítmények megsemmisítésére fejlesztett ki az amerikai légierő.
A közel 14 tonnás fegyver akár több tíz méter mélyre is képes behatolni a földbe vagy betonba, mielőtt felrobban.
Védelmi képességei elsősorban lopakodó tulajdonságaira támaszkodnak, amelyeket fejlett elektronikai hadviselési rendszerekkel egészítenek ki az ellenséges észlelés elkerülése érdekében. A Spirit Realm 1 (SR 1) program keretében a közelmúltban végrehajtott korszerűsítések során a B-2-es új képességeket kapott, amely lehetővé teszi az új fegyver- és kommunikációs technológiák integrálását, javítva mind a műveleti hatékonyságot, mind az új fenyegetésekkel szembeni ellenálló képességet. Ezek a fejlesztések biztosítják, hogy a repülőgép a modern konfliktusokban is releváns maradjon, alkalmazkodva a változó harci környezethez.
Hende Olivér összes cikkét elolvashatja itt.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.