Amerikai kémek hallgatták le Izrael titkait: Az IDF támadásra készül Irán ellen

Az izraeli légierő hamarosan támadást indíthat Irán ellen.

A CNN szerint az Egyesült Államok új hírszerzési információk birtokába jutott, amelyek szerint Izrael az iráni nukleáris létesítmények elleni esetleges csapásra készül, miközben Donald Trump elnök megpróbál új nukleáris megállapodást kötni Teheránnal.

Izrael csapásra készen

A CNN forrásai szerint egyelőre nem világos, hogy az izraeli vezetés meghozta-e a végleges döntést. Az amerikai kormányzaton belül is jelentős belső nézeteltérések vannak arról, hogy mennyire valószínű egy ilyen izraeli lépés. 

„Egy iráni nukleáris létesítmény elleni izraeli csapás valószínűsége jelentősen megnőtt az elmúlt hónapokban” 

– mondta az egyik, az amerikai hírszerzési értékeléseket ismerő forrás. „Ha a Trump által közvetített amerikai-iráni megállapodás nem fosztja meg Iránt a teljes uránkészletétől, az valószínűbbé tesz egy izraeli csapást”.

A titkos Moszad-akció, amikor Izraelnek sikerült ellopnia Irán nukleáris titkait

Az Irán szívében végrehajtott, mesterien kivitelezett Moszad-művelet egyszer s mindenkorra leleplezte az iszlamista rezsim valódi szándékait.

A fokozott aggodalom Washingtonban nemcsak izraeli nyilvános nyilatkozatokból és magas rangú tisztviselők magánüzeneteiből, hanem az amerikai hírszerzés által lehallgatott titkos izraeli kommunikációból és helyszíni megfigyelésekből is ered. 

Hírszerzési források állítólag speciális rakéták és bombák mozgatását és a légierő által végrehajtott komplex hadgyakorlatokat említették, mely fejleményeket szakértők a lehetséges műveleti előkészületek jeleiként értelmeznek.

Jonathan Panikoff, a térségre szakosodott korábbi magas rangú amerikai hírszerzési tisztviselő a CNN-nek azt mondta, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnökre hatalmas nyomás nehezedik, hogy egyrészt ellenezzen bármilyen, Izrael számára nem kielégítőnek ítélt amerikai-iráni megállapodást, másrészt pedig elkerülje, hogy még jobban elidegenítse Trumpot, aki már elhatárolódott Netanjahutól kulcsfontosságú regionális biztonsági kérdésekben.

„Végső soron az izraeli döntéshozatalt az amerikai politika fogja vezérelni, és az, hogy Trump elnök végül milyen megállapodást köt – vagy nem köt – Iránnal” – mondta Panikoff. Hozzátette, hogy kétli, hogy Netanjahu teljes szakítást kockáztatna Washingtonnal azzal, hogy legalább hallgatólagos amerikai jóváhagyás nélkül indítana csapást.

NYT: Izrael májusban tervezett pusztító támadást indítani Irán atomprogramja ellen

A New York Times részleteket közölt az izraeli támadási tervekről és az amerikai kormányzat reakciójáról.

Időablak a támadásra?

A CNN-nek nyilatkozó források szerint Izrael úgy látja, hogy Irán évtizedek óta a leggyengébb katonai helyzetben van, miután októberben izraeli csapások érték az iráni rakétagyártó és légvédelmi létesítményeket. Ezek a támadások, párosulva a súlyos gazdasági szankciókkal és Irán legerősebb regionális megbízottjainak megsemmisítésével, különösen sebezhetővé tették Teheránt. 

Amerikai tisztviselők szerint Izrael ezt a pillanatot potenciális stratégiai időablaknak tekinti a támadásra.

A kialakult helyzet miatt az USA fokozza hírszerzési erőfeszítéseit arra az esetre, ha az izraeli vezetők úgy döntenének, hogy cselekedni fognak. Egy, a Trump-kormányzat gondolkodását ismerő forrás szerint azonban nem valószínű, hogy az USA ebben a szakaszban támogatná az izraeli csapásokat, hacsak Irán nem provokál ki egy nagyobb incidenst.

Egy izraeli forrás a CNN-nek azt mondta, hogy Izrael kész egyedül cselekedni, ha az USA folytatja az általa „rossz üzletnek” nevezett megállapodást Iránnal. „Szerintem valószínűbb, hogy csapást mérnének a megállapodás kisiklatása érdekében, ha úgy gondolják, hogy Trump kompromisszumot kötve belemenne egy rossz megállapodásba” – mondta egy másik, az amerikai hírszerzést jól ismerő forrás.

SZ-300-asokat villantott Teherán – veszélybe kerülhet az izraeli légifölény?

Amerikai és izraeli szakértők szerint Oroszországtól és Kínától kaphat segítséget Irán a légvédelmének újjáépítéséhez.

Technológiai korlátok és operatív megvalósíthatóság

A látszólagos készületek ellenére a fő korlát továbbra is az, hogy Izrael nem képes amerikai támogatás nélkül megsemmisíteni az iráni atomprogramot. Ez magában foglalja a levegőben történő légi utántöltés és a mélyen a föld alatt működő létesítmények elérésére alkalmas bunkerromboló bombák szükségességét, amelyeket csak Amerika tud biztosítani Izrael számára.

Egy februári hírszerzési értékelés megjegyezte, hogy bár Izrael vadászrepülőgépeket vagy nagy hatótávolságú rakétákat vethetne be Irán kimerült légvédelmét kijátszva, de az ilyen támadások csak minimálisan késleltetnék Irán nukleáris programját, és nem jelentenének hosszú távú megoldást.

Eközben az amerikai-iráni tárgyalások elakadtak Washington azon követelése miatt, hogy Teherán hagyjon fel az urándúsítással, amihez Irán azonban teljes mértékben ragaszkodik. Steve Witkoff amerikai különmegbízott hangsúlyozta, hogy egy új megállapodás értelmében „még az 1%-os dúsítási képesség sem engedélyezhető”, míg Ali Hámenei ajatollah, Irán legfőbb vezetője a héten kijelentette, hogy nem számít arra, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek.

Háború a titkosszolgálatok között: Az iráni kémek már az amerikai spájzban vannak?

A lecke fel van adva rendesen. Kornéli Beáta történész és Közel-Kelet kutató írása.

NYT: Súlyos kudarcot vallott Amerika bombázóhadjárata a jemeni húszik ellen

Donald Trump harminc nap után beszüntette a kudarcos jemeni bombázóhadjáratot.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.