Rendkívüli közleményt adott ki a volt amerikai elnök, azt követően, hogy prosztatarákot diagnosztizáltak nála.
Joe Biden volt elnöknél a prosztatarák „agresszív formáját” diagnosztizálták – áll a személyes irodájának vasárnapi közleményében -, és a betegség átterjedt a csontjaira.
A közlemény
„Múlt héten Joe Biden elnököt egy újonnan talált prosztatacsomó miatt keresték fel, miután egyre súlyosbodó vizelési panaszokat tapasztalt. Pénteken prosztatarákot diagnosztizáltak nála” – írja a volt elnök közleménye.
A közlemény így folytatódott: „Bár ez a betegség agresszívebb formáját jelenti, a rák hormonérzékenynek tűnik, ami lehetővé teszi a hatékony kezelést”.
A 82 éves Biden és családja jelenleg „a kezelési lehetőségeket vizsgálja felül orvosaival”.
A hír napokkal azután érkezett, hogy Biden szóvivője közölte, a volt elnököt nemrég megvizsgálták a prosztatáján felfedezett „kis csomó” miatt.
Mennyire súlyos a helyzet?
„A prosztatarák nagyon gyakori” – mondta a CNN-nek Dr. Jamin Brahmbhatt, az Orlando Health urológus és sebésze, a Közép-Floridai Egyetem Orvosi Főiskolájának adjunktusa.
A Cleveland Clinic szerint a prosztatarák gyakori, a férfiaknál a bőrrák után a második leggyakoribb rákos megbetegedés. A Centers for Disease Control and Prevention szerint 100 férfiból 13-nál alakul ki prosztatarák valamikor az életük során.
A prosztatarákhoz egy fokozatot, az úgynevezett Gleason-pontszámot rendelhetünk az alapján, hogy a sejtek miként néznek ki mikroszkóp alatt.
A [Joe Bidennél mért] 9-es Gleason-pontszám „a prosztatarák legagresszívabb formáját jelenti”
– tette hozzá Dr. Benjamin Davies, a Pittsburghi Egyetem Orvosi Központ urológiai onkológia professzora, aki szintén nem érintett Biden ügyében.
A Gleason-pontszám mellett olyan tényezők, mint a vér prosztataspecifikus antigénszintje, a képalkotó vizsgálatok és a biopszia leletei is fontosak annak meghatározásában, hogy a rák hogyan viselkedhet, és milyen kezelési lehetőségek lennének a legjobbak.
Még a nagy kockázatú prosztatarákos betegek is „normális életet élhetnek és jó életminőséggel rendelkezhetnek, amennyiben a rákot kezelik” – jegyezte meg Brahmbhatt. Ez a kezelés minden egyes betegre személyre szabottan történik, és többféle formája lehet, például hormonterápia, kemoterápia vagy sugárkezelés.
Az a tény, hogy Biden rákja a csontokra terjedt, „nagyon súlyos és nem gyógyítható”
– hívta fel rá a figyelmet Davies. Azonban „jó hír, hogy az újabb hormonális és kemoterápiás kezelések, [amelyek az elmúlt néhány évben jelentek meg] lenyűgöző eredményeket mutattak, és jelentősen meghosszabbították a betegek élettartamát”.
Brahmbhatt szerint „néhány hétbe” telhet, amíg kiderül, hogy Biden kezelése milyen irányba halad. „Néhány kezelés hatással lehet a memóriára, a hangulatra, az életminőségre, ezért nagyon óvatosnak kell lenni, hogy végül mit teszünk, mert nem akarunk túlságosan agresszívek lenni”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.