„Vigyetek a sérültekhez” – világelsők életmentésben az izraeli hadsereg orvosai

A legalacsonyabb halálozási aránnyal büszkélkedhet az izraeli hadsereg egészségügyi alakulata.

Az izraeli hadsereg által közzétett adatok szerint a háború során megsebesült 7400 katona 7,1%-os halálozási aránya a legalacsonyabb világon.

Világelsők az IDF orvosai

A gázai háború során az izraeli hadseregnek sikerült elérnie a világon a leggyorsabb harctéri orvosi evakuálási időt. Az IDF szerint ez a műveleti reformoknak, a fejlett technológiának és a harctéri orvosoknak köszönhető.

A hadsereg által csütörtökön közzétett adatok azt mutatják, hogy a Gázai övezetben a sebesült katonákat helikopterrel körülbelül 51 perc alatt, földi járművel pedig 61 perc alatt evakuálják a kórházakba – ez jelentős előrelépés a 2014-es gázai háború alatt mért 90 perces átlaghoz képest. 

A hadsereg szerint ez a leggyorsabb, amit a világ bármely fegyveres konfliktusában regisztráltak.

A háború kezdete óta a Technológiai és Logisztikai Igazgatóság alá tartozó egészségügyi alakulat nagyjából 7400 sebesültet látott el. Az egészségügyi csapatok a sérülteket a sérülés helyétől a kórházi ellátáson és a rehabilitáción keresztül kísérik, gyakran ellenséges tűz alatt.

Az IDF az evakuálási idő csökkenését több tényezőnek tulajdonítja, többek között a harci egységek mellé telepített orvosok számának és a gyorsabb reagálási időnek. A harctéri orvosok ma már egy-négy perc alatt elérik a sebesült katonákat, míg a 2006-os második libanoni háború idején ez az idő 25 perc volt.

IDF Medical Corps saves lives under fire in war zones

Touting the ‘fastest evacuation times in the world,’ the IDF Medical Corps stand ready to rescue wounded soldiers in every battle, from Gaza to the West Bank and the northern border

A hadsereg szerint ezek az erőfeszítések a jelenlegi háborúban 7,1 százalékra csökkentették a halálozási arányt – a sebesült katonák halálának százalékos arányát -, szemben a második libanoni háború 15 százalékával. 

Hatszor annyi súlyosan sebesült katona maradt életben, mint abban a korábbi konfliktusban, és háromszor annyi, mint a 2014-es háborúban.

Vadonatúj technológiával mentik meg a sebesült izraeli katonák életét

Már több mint 13 ezer izraelit – civileket és katonákat – láttak el október hetedike óta az izraeli kórházakban.

Technológiai újítások

A technológiai újítások is kulcsszerepet játszottak az eredményekben. Az orvosi dokumentációs rendszereket is korszerűsítették, hogy lehetővé tegyék a sebesültek valós idejű nyomon követését, valamint a fronton lévő orvosok és a parancsnoki központok közötti kommunikációt. 

Az IDF mindeközben egy intelligens, automatikus érszorítót és egy olyan drónt is fejleszt, amely képes hűtött vért szállítani közvetlenül a harctérre. A drón, amelyet a szárazföldi erők technológiai részlegével és a védelmi minisztérium kutatási egységével együttműködésben hoztak létre, várhatóan idén nyáron válik működőképessé.

Az IDF arról is beszámolt, hogy 1300 katona csatlakozott a RAM 2-höz, a kórházakban állomásozó, a reguláris szolgálatra alkalmatlan katonák számára létrehozott egészségügyi támogató egységek hálózatához. Ez a szám 2,5-szer magasabb, mint a háború előtt. A RAM 2-n keresztül kezelt sérült hivatásos katonák mintegy 80 százaléka visszatért a szolgálatba.

Az izraeli technológia, amelynek katonák sokasága köszönheti az életét

Kevesen tudják, hogy egy észak-izraeli kibucban a világ élvonalába tartozó védelmi eszközöket fejlesztenek.

A lélek gyógyítása

A hadsereg azt állítja, hogy jelentősen kibővítette mentálhigiénés szolgáltatásait is. A háború kezdete óta több mint 1000 mentálhigiénés tiszt tevékenykedik, és első alkalommal több mint 80 alkalommal léptek be a gázai és libanoni harci övezetekbe, hogy közvetlenül a harcoló egységeknek nyújtsanak támogatást.

A hadseregben az öngyilkosságok száma 2024-ben 21-re emelkedett az előző évi 17-ről és a korábbi év 12-ről. Bár az IDF szerint a növekedés nem aránytalan az aktív szolgálatot teljesítők számának növekedése miatt, az IDF proaktív megközelítést alkalmazott, mentális egészségügyi forródrótot indított és több ezer katona felkeresését kezdeményezte.

A poszttraumás stressz kezelésére egy új klinikát hoztak létre „Tatzumot” néven, és nagyjából 800 katonát – 90 százalékuk harcoló katonát – kezeltek ott. Az IDF szerint a harci reagáló egységben kezeltek 85 százaléka visszatért a szolgálatba.

3D-s technológiával állították helyre egy izraeli háborús hős koponyáját

Száár Ganor százados a gázai háború egyik legkeményebb csatájában sebesült meg. Az orvosok a legmodernebb technológiával állították helyre a koponyáját.

További fejlesztések

A harctéri ellátás mellett az IDF kiterjesztette általános egészségügyi rendszerét is, amely most már a hivatásos és tartalékos katonák sokkal nagyobb számát szolgálja ki. A háború alatt mintegy 280 000 fogászati kezelést és 133 000 fizioterápiás kezelést végeztek, többek között a harci zónákban és a határ menti készenléti központokban.

Az IDF emellett korszerűsítette az eszközeit, és már mesterséges intelligenciával működő eszközöket is szolgálatba állított. A Maccabi Healthcare Services-szel kötött partnerség hamarosan lehetővé teszi, hogy a katonák több mint 400 helyszínen kapjanak laboratóriumi szolgáltatásokat Izrael-szerte.

A háború folytatásával a tisztviselők azt mondják, hogy tervezik a harctéri ellátás és a mentális egészségügyi szolgáltatások folyamatos bővítését, miközben a sikeres innovációkat megosztják a polgári egészségügyi rendszerrel.

A számok nem hazudnak: az IDF világbajnok a sebesült katonák kimentésében

Már a NATO és más szövetséges hadseregek is érdeklődnek a rekordokat döntögető izraeli titok iránt.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.