Május 10-én Donald Trump volt amerikai elnök bejelentette, hogy India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg, véget vetve a hetek óta tartó fegyveres összecsapásoknak a vitatott hovatartozású Kasmír térségében. A megállapodás az Egyesült Államok közvetítésével jött létre, Trump mellett Marco Rubio külügyminiszter és JD Vance alelnök is részt vett a tárgyalásokban.
A tűzszüneti egyezmény bejelentését követően Trump a közösségi médiában gratulált mindkét országnak, kiemelve a „józan ész és nagyszerű intelligencia” szerepét a megállapodás elérésében.
A fegyvernyugvás előzménye egy április 22-i terrortámadás volt az indiai-adminisztráció alatt álló Kasmírban, ahol 26 hindu zarándokot gyilkoltak meg.
India a pakisztáni székhelyű, ENSZ által terrorszervezetként nyilvántartott Lashkar-e-Taiba csoportot tette felelőssé, amit Pakisztán határozottan tagadott.
A támadás után India diplomáciai és katonai lépéseket tett: kiutasította a pakisztáni diplomatákat, felfüggesztette a vízumkiadást, lezárta a határokat és felfüggesztette az Indus-vízmegosztási egyezményt. Válaszul Pakisztán is hasonló intézkedéseket hozott, beleértve a Simla-egyezmény felfüggesztését és a légterének lezárását.
A tűzszünet bejelentését követően azonban a béke törékenynek bizonyul. Néhány órával később újabb robbanásokról és tűzharcokról számoltak be Kasmírban,
mindkét fél a másikat vádolta a tűzszünet megsértésével.
India határozott választ ígért, míg Pakisztán a béke iránti elkötelezettségét hangoztatta, és a kommunikáció fontosságát emelte ki a helyzet rendezésében.
A nemzetközi közösség, beleértve az ENSZ-t és az Egyesült Államokat, üdvözölte a tűzszüneti megállapodást, remélve, hogy ez lehetőséget teremt a további párbeszédre és a tartós béke megteremtésére a térségben.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.