Izrael szerint Spanyolországnak sikerült ismét a történelem rossz oldalára állnia.
Spanyolország a szocialista vezetésű kormány szélsőbaloldali koalíciós partnere nyomására felmondta a lőszerek megvásárlására vonatkozó szerződését egy izraeli vállalattal.
Vita a lőszerek körül
Amint arról lapunk is beszámolt, Pedro Sanchez miniszterelnök, aki Izrael gázai katonai műveleteinek egyik leghangosabb bírálója, a Hamász Izrael elleni, 2023. október 7-i támadását követő háború kitörése után leállította Spanyolország fegyverüzleteit Izraellel.
A spanyol belügyminisztérium is fel akarta bontani az IMI Systems izraeli céggel kötött 6,8 millió eurós szerződését, amely a spanyol csendőrség erőinek szállított volna lőszereket.
Múlt héten azonban a minisztérium közölte, hogy elállt az üzlet felbontására tett kísérletétől, miután az állami jogi szolgálatok ezt tanácsolták neki, A jogi szakértők szerint a „a szerződés feldolgozásának előrehaladott állapota miatt”,
Spanyolország szerződésbontás esetén ugyanúgy köteles lenne fizetni, anélkül hogy megkapná a megrendelt lőszereket.
A szélsőbaloldali Sumar párt, amely a Sanchez kormánykoalíció kisebbik partnere, dühösen reagált a hírre, és a döntés a kormány azon ígéretének „égbekiáltó megsértésének” nevezte, hogy nem folytat fegyverkereskedelmet Izraellel.
Ezt követően a kormányzati források azt mondták, hogy a szerződést mégiscsak „egyoldalúan” felbontják.
„A kettős felhasználású anyagok beruházási bizottsága közérdekű okokból megtagadja ettől a cégtől az engedélyt, hogy hazánkba importáljon, és ezt követően a belügyminisztérium azonnal felbontja a szerződést” – tették hozzá a források.
Sumar miniszterelnök-helyettes Yolanda Diaz elmondta, hogy személyesen „tárgyalt” a belügyminiszterrel és a miniszterelnökkel, hogy bontsák fel a szerződést.
“Spanyolország nem vásárolhat fegyvereket egy olyan kormánytól, amely lemészárolja a palesztin népet”
– mondta újságíróknak.
Reakciók
Spanyolország fő ellenzéki pártja, a konzervatív Néppárt élesen bírálta a kormány döntését a szerződés felmondásáról.
„Amikor egy állam szerződést köt egy másik állammal, azt tiszteletben kell tartani” – mondta Alberto Nunez Feijoo, a PP vezetője újságíróknak.
„Mi az ára a szerződés felmondásának? Ki fogja kifizetni?”
– tette fel a kérdést.
Izrael közölte, hogy „határozottan elítéli” a szerződés felmondásáról szóló döntést, és azzal vádolta a spanyol kormányt, hogy „politikai célok érdekében feláldozza a biztonsági szempontjait”.
„Spanyolország továbbra is a történelem rossz oldalán áll – a zsidó állam ellen, amely megvédi magát a terrortámadásoktól”
– fogalmazott az izraeli külügyminisztérium az AFP-hez eljuttatott közleményében.
A szerződés körüli vitára akkor került sor, amikor Sumar még mindig Pedro Sanchez bejelentése miatt tajtékzott, miszerint Madrid idén a GDP két százalékára növeli a védelmi kiadásokat – ami a NATO-szövetségesek által elfogadott referenciaérték.
A kormány korábban azt tűzte ki célul, hogy ezt a célkitűzést 2029-re teljesíti, de Washington nyomására előrehozta azt.
Sanchez kisebbségi kormánya azóta küzd a törvényhozásban, hogy 2023-ban új mandátumot szerzett azzal, hogy összefogott egy baloldali és regionális szeparatista pártokból álló szövetséggel, amely hagyományosan ellenséges a NATO-val és az amerikai külpolitikához való igazodással.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.