Egy újonnan közzétett tanulmány szerint egy mindösszesen 2 kilogrammos kínai hidrogénbomba 1000 Celsius-fokot meghaladó tűzgömböt hozott létre, és több mint két másodpercig fenntartotta azt.
A robbanás 15-ször tovább tartott, mint egy hasonlóan erős TNT-robbanás, és mindezt nukleáris anyagok felhasználása nélkül érte el a kínai hidrogénbomba.
A kínai hidrogénbomba
Kínai kutatók sikeresen végrehajtották egy nem nukleáris, hanem hidrogénalapú robbanószerkezet ellenőrzött helyszíni tesztjét, amely erős kémiai láncreakciókat váltott ki – jelentette a South China Morning Post vasárnap.
A tanulmány szerint a 2 kilogrammos hidrogénbomba 1000 Celsius-fok feletti hőmérsékletű tűzgömböt hozott létre, és azt több mint két másodpercig fenntartotta. A robbanás időtartama 15-ször hosszabb volt, mint egy hasonló erejű TNT-robbanásé, amelyet nukleáris anyagok felhasználása nélkül értek el.
Mire képes a hidrogénbomba?
Az eszközt a kínai állami hajógyártó vállalat fejlesztette ki, amely a víz alatti fegyverek fejlesztésében kulcsszerepet játszik. A robbanóhatás eléréséhez magnézium alapú szilárd halmazállapotú hidrogéntároló anyagot használtak. A Chinese Journal of Missiles and Guidance című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint, amikor az anyagot hagyományos robbanóanyaggal beindítják, gyors hőbomláson megy keresztül, hidrogéngázt szabadítva fel, amely tartósan magas hőmérsékletű “tűzgömbbé” alakul.
„A hidrogéngáz-robbanások minimális gyújtási energiával gyulladnak meg, nagy robbanási sugárral rendelkeznek, és gyorsan kifelé és oldalirányban terjedő lángokat szabadítanak fel” – áll a tanulmányban.
„Ez a kombináció lehetővé teszi a robbanás intenzitásának pontos szabályozását és a célpontok nagy területen történő egyenletes megsemmisítését”.
A tanulmány megjegyezte, hogy a hidrogénbomba intenzív tűzgömbje miatt hosszan tartó termikus károkat okozhat, amely képes megolvasztani az alumíniumötvözeteket.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.